A Dr.Doom-ként, vagyis Dr. Balsorsként is elhíresült szakember pénteken a CNBC-nek nyilatkozott az európai gazdasági helyzettel, az euró árfolyamával kapcsolatban. "Az eurózónának szüksége van egy devalvációs folyamatra, hogy a periferiális gazdaságok helyre tudják állítani a külső egyensúlyt és a versenyképességet. Ezért igenis szükség van arra, hogy az euró paritásba kerüljön a dollárral". (mfor.hu szerk.: az euró/dollár keresztárfolyam jelenleg 1,33-as szinten mozog)
Véleménye szerint a piacok ugyanis jelenleg skizofrén állapotban vannak, hiszen nem tudják eldönteni, vajon jutalmazzák, vagy esetleg büntessék-e például Spanyolországot és Olaszországot a takarékossági terveik miatt.
"Egy ördögi kör alakulhat ki a hiány csökkentése miatt, hiszen a megszorító intézkedések mélyítik a recessziót. Növekedés nélkül a társadalmi-politikai válaszlépések könnyen elsodorhatják az egyes kormányokat" - mondta Roubini.
Roubini másokkal egyetértésben úgy gondolja, idén az eurózóna várhatóan hivatalosan is a W-alakú válság második mélypontjára fog érkezni. Az úgynevezett PIIGS-országok (Portugália, Olaszország, Írország, Görögország és Spanyolország) pedig továbbra is aggodalmakat ébresztenek.
Az Európai Központi Bank likviditási injekciója a szakember szerint csak rövid időre jelent segítséget, a hitelek leépítése pedig továbbra is fájdalmas folyamat lesz. Majd hozzátette: az EKB a teljesítőképessége határán van, amit tudott, már megtette.
Globális recesszióhoz vezethet az olajár emelkedése
Roubini szerint, ami globális szinten a legnagyobb aggodalmat kelti, az az euróövezet helyzete, és csak ezután következik az olajár volatilitásának kérdése. A közel-keleti feszültségek ismét a kínálati oldallal kapcsolatos aggodalmakat gerjesztettek a piacon, bár Szaúd-Arábia ígéretet tett arra, hogy az esetleges hiányokat pótolni fogja. "Még egy rövid katonai szembenállás, a háború szó emlegetése is növeli a feszültségeket" - fejtette ki az álláspontját.
A szakember figyelmeztetett arra, hogy abban az esetben, ha az olajár tovább emelkedik, a világ gazdaságának recesszióval kell szembenéznie, majd következik a recesszió és defláció kombinációjának időszaka. Úgy véli, a globális gazdasági fellendülés szempontjából további kockázatot jelent a kínai gazdaság meredek lassulása és az olykor vártnál rosszabb amerikai gazdasági adatok.
mfor.hu