Mivel a Fed az irányadó kamat szintjét, a kamatemelések elkezdését követően is alacsonyan tartja majd, a hitelezés pénzcsapjai nyitva maradnak. Ez ugyan segíti a gazdaságot, de kockázatos hitelezési gyakorlathoz vezet, amely újra kidurranthatja a hitellufit – mondta a Dr. Balsorsnak is nevezett közgazdászprofesszor, Nouriel Roubini a Fox Business Network-nek.
A professzort úgy ismerik világszerte, mint aki mindig pesszimista jóslatokkal áll elő a gazdasági folyamatokat illetően, bár az utóbbi időben optimistább hangot ütött meg. Bár ő nem annyira kritikus a Feddel szemben, sokan felteszik a kérdést, hogy vajon az intézmény mindent megtesz-e a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében?
A szakember szerint még nem értük el az újabb összeomlás határát, de veszélyes útra tévedtünk. Több olyan kockázatos elem figyelhető meg most is, amelyek korábban a gazdaság összeomlásához vezettek, mint például a rossz minősítésű kötvények, a kötvénytulajdonosok eladósodás elleni védelmének hiánya, illetve olyan vállalati kötvények kibocsátása, ahol a kamatot nem készpénzben, hanem újabb kötvénykibocsátással fizetik.
„Minden kockázatos dolog, ami a 2006-2007-es időszakot jellemezte visszatért, szóval egy hitelválság kezdetén vagyunk, de csak a kezdetén” - mondta a guru, hozzátéve, hogy ha ezen az úton maradunk még egy-két évig, akkor bekövetkezhet a baj.
A professzor korábban azt mondta, hogy azok a kockázati tényezők, amelyek a 2008-as válságot is előidézték, már eltűnőben vannak, azonban helyüket újabbak vették át. Ilyen például egy esetleges kínai gazdasági visszaesés, a Fed túl gyors vagy megkésett kamatemelése, a feltörekvő piacok helyzetének romlása, az ukrán válság vagy az ázsiai területviták, amelyek háborús konfliktushoz vezethetnek.
mfor.hu