4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A túl gyorsan emelkedő olajár és a felfelé araszoló kamatok elfojthatják a kibontakozó gazdasági talpra állást - nyilatkozta a CNBC-nek hétfőn Nouriel Roubini világhírű közgazdász. A gyakran csak Dr. Balsors névvel illetett szakember attól tart, hogy a recesszió lefolyása W-alakú lesz, azaz jön még egy második hulláma a visszaesésnek.

Roubini üzleti körökben arról ismert, hogy általában a többségnél jóval pesszimistább a véleménye, azonban az elmúlt években ez eddig rendre bejött. A közgazdász nevét azután kapta fel a gazdasági sajtó, hogy évekkel ezelőtt megjósolta a mostani válságot. Igaz, eleinte senki nem vette komolyan az által festett sötét fellegeket.

A 100 dolláros olaj sokkolhatja a gazdaságot

"Még mindig fennáll annak a veszélye, hogy a mostani válság lefolyása W-alakú lesz, a jövő év végéig jöhet egy újabb meredek visszaesés" - nyilatkozta Roubini hétfőn a CNBC amerikai tévétársaságnak. Körülbelül egy hónapja hasonló véleményen volt a szakember, azonban akkor még azt valószínűsítette, hogy a válság lefolyása inkább U-alakú lesz.

"Az olaj ára az év végéig fokozatosan közelíthet a 100 dolláros hordónkénti szinthez, ami újabb sokkot jelentene a gazdaság számára" - emelte ki Roubini a CNBC kérdésére. A híresen pesszimista közgazdász szerint további gondot okozhat a hosszútávú kamatok emelekdése, illetve a világ legnagyobb országainak költségvetési hiánya.

Május végén a Reutersnek úgy nyilatkozott Roubini, hogy ha vége is lesz a mostani gazdasági visszaesésnek, az Egyesült Államok potenciális növekedése még legalább két évig elmarad majd a korábbitól, főleg a lakáspiaci bizonytalanságok és a pénzügyi rendszer miatt. Szerinte Ázsia kilátásai jelenleg sokkal jobbak, mint Japán, Európa, vagy az Egyesült Államok esetében, főleg az erősebb fundamentumok miatt. Koreában például a legutóbbi adatok már azt mutatják, hogy elkezdődött a javulás, akár már a második negyedévben újra növekedésnek indulhat a gazdaság - tette hozzá.

Elszálló munkanélküliség, lefelé mutató kockázatok

Nouriel Roubini szerint az év végére 11 százalékra emelkedik majd a munkanélküliség az Egyesült Államokban, Európában pedig 10 százalékos adatra számít. Szerinte a rossz makrogazdasági adatok és a gyenge vállalati teljesítmények miatt továbbra is erősek a lefelé mutató kockázatok, nagy az esélye a negatív meglepetéseknek.

Roubini szerint a gazdaság talpra állásának jelei először a munkanélküliség csökkenésében, a lakáspiacban és az ipari termelésben fognak jelentkezni. Emellett természetesen fontos még a kiskereskedelmi forgalmom, illetve a fogyasztás alakulása, mely szintén az amerikai gazdaság magára találását jelezheti.

"Ha ezekre az adatokra nézek, akkor még mindig több negatívumot látok, mint pozitívumot. Ezeken a területeken el kell érni a mélypontot, és véleményem szerint ezt még nem értük el" - válaszolta a közgazdász a CNBC kérdésére. Szerinte a talpra állás nem lesz olyan gyors, mint amire sokan számítanak, főleg a korábbi túlzott hitelezés miatt számít erre.

Roubini arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormányzati gazdaságélénkítő csomagokra és a cégek megmentésére elköltött milliárdos összegek megnehezítik a jegybanki döntéshozók munkáját, mivel nekik továbbra is óvatosnak kell lenniük az infláció miatt is.

Európában a gazdasági visszaesés miatt a nyugat-európai bankok erős kelet-európai kitettségei okozhatnak problémákat, ugyanakkor ezekre nem a protekcionizmus a megfelelő válasz - vélekedik a szakember. Szerinte a kontinens számára azért veszélyes a protekcionizmus, mert ha összeomlik a piac, akkor a világ többi országa magára hagyhatja Európát.

Az 51 éves Roubini jelenleg a New York-i egyetem és a Yale Egyetem tanára az Egyesült Államokban, 2008 márciusa van azon a véleményen, hogy a mostani recesszió legalább két évig fog tartani. Mindezek mellett a szakember jelenleg az RGE Monitor nevű gazdasági elemző és tanácsadó céget vezeti.

Korábban tapasztalatokat szerzett többek között a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF), a Világbanknál, illetve az amerikai jegybanknál, a Fed-nél is. Az amerikai Prospect Magazine 2009 januárjában második helyre sorolta "A világ 100 legnagyobb élő gondolkkodója" listáján.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!