3p

A bankok igyekeznek ellenállni, de a pénzügypolitika állami irányítói elkötelezettnek mutatkoznak a pénzintézetek megregulázása iránt, csökkentendő a szélsőséges kockázatvállalást és kockázatterítést, növelendő a banki tartalékolást és erősítendő az állami felügyeletet.

Az ellenállás fölösleges, erre figyelmeztették az állami vezetők vasárnap a magán pénzintézeteket, és a jelek szerint a bankok a "legnépszerűbb" témában máris hadállásaik visszavonására kényszerülnek, éspedig a bankvezetők, bankszakemberek javadalmazásának és jutalmazásának terén. Ez derült ki a Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) vasárnapi, isztambuli konferenciáján, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank ottani közgyűlése közben rendeztek meg.

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter azt mondta a hatvan országból több mint 370 pénzintézetet tömörítő IIF konferenciáján részt vevőknek, hogy az állami vezetők "óvatosan fognak reformálni", de "elsöprő változtatásokra van szükség", és ezzel nem lehet vitatkozni. Az amerikai pénzügyminiszter kijelentette: szó sem lehet azoknak a módszereknek a megmaradásáról, amelyek "ezt a válságot sokkal károsabbá tették, mint egyébként lett volna".

Az IIF elnöke, Josef Ackermann - egyszersmind a Deutsche Bank vezérigazgatója - az értekezleten úgy vélte, "kockázatos, hogy miközben a kormányok igyekeznek elkerülni a költségvetési és a pénzügyi ösztönzés túl korai visszavonását, olyan szabályozási reformok léphetnek életbe, amelyek hátráltatják a világgazdaság felépülését és munkahelyek teremtését". Azt is panaszolta, hogy a szigorúbb szabályozás káros lehet, ha túl gyorsan és egyenetlenül vezetik be. Úgy vélte, egyes reformok máris ártanak a bankszakmának, mert megnehezítik a határokon átnyúló üzleteket. Szerinte "a reformoknak nemzetközileg összefüggőnek kell lenniük, és világszinten kell egyeztetni őket, különben a világ pénzügyi rendszere mindinkább és károsan szétforgácsolódik".

Az amerikai pénzügyminiszter és európai kollégái is úgy vélték azonban, hogy a kormányok "kiütéses szabályozási győzelmének" kockázata sokkal kisebb, mint a világ pénzügyi rendszerét érő veszélyek esetleges következményei. "Mindenki belátja, hogy elszámítottuk magunkat, a bankok elszámították magukat, és elsöprő változtatásokra van szükség", mondta Geithner.

Az IIF elnöke mindenesetre békülékenyebbnek mutatkozott a javadalmazás kérdésében, mondván: "Meg kell kérdeznünk magunkat, vajon társadalmilag és politikailag elfogadhatók-e a javadalmazási szintek, és ebben az értelemben már elkezdődött a dolgok újragondolása a bankszakmában".

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!