3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Zsiday Viktor alapkezelő szerint kvázi kamatcsökkentést hajtottak végre Matolcsyék a mai bejelentéssel.

Nagyon úgy néz ki, hogy újraindulóban az április végén-május elején már látott kötvényeladási hullám, méghozzá globálisan. Mind az amerikai és brit, mind az európai kötvények hozamemelkedése elindult és folytatódhat. Ennek számos következménye van természetesen. Egyrészt újra erőre kapott az euró, ahogy ismét kamattámogatás jön mögé. Másrészt az összes feltörekvő piaci deviza gyengülhet, mivel ceteris paribus vonzerejük csökken. Harmadrészt a részvénypiacok kicsit beaggódhatnak - bár mint korábban írtam, a hozamemelkedés valójában nem rossz hír hanem jó.

Az elmúlt időszak viszonylag gyenge (főleg amerikai) gazdasági adatai ellenére újult erővel emelkedik a kötvények hozama világszerte (technikailag nagyon szép, amit látunk, nagy momentumú mozgás után párhetes konszolidáció, és új, erősen induló mozgás), ami jó hír, hiszen a növekedés második félévben történő visszatértére utal (egyébként a makrokilátások is visszatérő /erősödő növekedést sugallnak). Az európai inflációs számokból pedig az látszik (//ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/6857619/2-02062015-BP-EN.pdf/64610a27-f287-4f15-936d-d69e7eead510), hogy a defláció sem marad sokáig velünk, különösen, hogy az olaj árfolyamemelkedése egyelőre töretlen - annak ellenére, hogy előszeretettel shortolják sokan az olajat. Nem vagyok nagy olajszakértő, de ezt mondjuk biztosan nem tenném, kicsit olyan ez, mint a 2008-as válság után három hónappal részvénypiaci short pozíciókat nyitni...lehet, hogy bejön, de azért nem most kell feltétlenül ezt csinálni.

A lényeg az, hogy a kötvénypiacok jelzése alapján (is) visszatér a növekedés, és nem lesz örökké nulla a kamat. A piaci pozicionáltság alapján nem lenne meglepő egy gyors, hirtelen kötvénypiaci hozamemelkedés, veszélyes ezeknek a piacoknak a technikai állapota. Ez okozhat egyéb piacokon (főleg deviza és részvény) is kavarodást, de ha a pániknak (ha lesz egyáltalán!) vége, ismét folytatódhat a részvények (elsősorban Európa) emelkedése.

Külön érdekes, hogy idehaza a Galaxis Őrzői ezt a pillanatot választották, hogy az új jegybanki szabályozással () kvázi kamatcsökkentést hajtsanak végre, csökkentve a forint vonzerejét. Persze a lépések elsődleges célja az, hogy "magyar kézbe magyar adósságot", azaz, hogy az államot a hazai lakosság mellett a bankok is egyre jobban finanszírozzák. De mivel az elérhető rövid állampapírok mennyisége nem túl nagy, így borítékolható a rövidebb hozamok csökkenése - hogy a hosszúval mi lesz a fenti kombináció eredőjeként meg nem tudnám mondani. Az is látszik, hogy a fő "probléma" persze a hazai likviditástöbblet, aminek az az oka, hogy túl sok a jegybank devizatartaléka (a devizatartalék mennyisége meghatározza a forint mennyiségét), amit valahogy csökkenteni kellene majd. Valahogy, valamikor...rövidtávon tehát ez nyilván gyengíti a forintot, de hosszabb távon inkább az erősödés irányába hat, hiszen a jegybank is euró eladó lesz. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!