A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítőjének elemzése szerint a közeli gazdasági kilátások jelentős gyengülése, valamint az előrejelzett államháztartási hiányok és az amerikai pénzügyi szektornak nyújtott kormányzati támogatás magas költségvetési terhei ellenére az amerikai kormány hitelképességét alátámasztó erőteljes tényezők továbbra is nagyobb súlyúak, mint a gyengítő tényezők.
Az S&P csütörtöki állásfoglalásának előzményeként piaci és elemzői körökben elterjedt az a vélekedés, hogy veszélyben lehet az Egyesült Államok világszerte kockázatmegítélési alapmércének tartott "AAA" besorolása, különösen azután, hogy a hitelminősítő a múlt hónapban - hatalmas piaci visszhangot keltve - az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az Amerikához hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Nagy-Britannia szintén "AAA" osztályzatának kilátását.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző cége éppen e héten kiadott, júliusra szóló világgazdasági prognózisában azt írta: a brit kilátásrontás után a figyelem még inkább a vezető gazdasági erőcentrumok költségvetési helyzetének fenntarthatóságára irányult, és valós kockázattá vált a szintén súlyos költségvetési feszültségekkel küszködő Egyesült Államok leminősítése is.
Az S&P az Egyesült Államokról Londonban kiadott hatoldalas csütörtöki elemzésében maga is azt írta: az amerikai és a brit gazdaság adóskockázati jellemzőiben vannak bizonyos közös vonások, sőt a hitelminősítő szerint az amerikai pénzügyi rendszer újratőkésítésének állami költségei nagyobbak lesznek, mint a brit bankokéi. A Standard & Poor's azzal számol, hogy az amerikai bankrendszer tőkepótlása a hazai össztermék (GDP) 10-20 százalékába is belekerülhet; Nagy-Britanniában 7-10 százalékos GDP-arányos költséget jósolnak a cég londoni elemzői.
A derűlátó, 10 százalékos feltőkésítési költséggel számoló forgatókönyv alapján az S&P 2013-ra 87 százalékos GDP-arányos nettó amerikai államadósság-rátát valószínűsít a tavalyi 47 százalék és az idei évre várt 70 százalék után. A borúlátó, 20 százalékos banktőkepótló kiadást feltételező forgatókönyvben 2013-ra 96 százalékos államadósság-ráta szerepel.
A hitelminősítő szerint az amerikai költségvetési pálya is hasonló lesz Nagy-Britanniáéhoz: a cég 2009-re - banktőkésítési kiadások nélkül is - 12 százalékos amerikai államháztartási hiányt jósol, és 2013-ban is még 5,9 százalékos deficitet valószínűsít prognózisában.
A Standard & Poor's szerint azonban a dollár nemzetközi kulcsvaluta-szerepe miatt az amerikai kormánynak számottevően nagyobb a költségvetési rugalmassága, mint a brit kormányé, tekintettel a font sterling "szerényebb" globális szerepére. A hitelminősítő szerint a dollár nemzetközi kulcsvalutaként betöltött funkcióját a belátható jövőben sem fenyegeti semmi.
Az S&P csütörtöki elemzése szerint az sem valószínű, hogy a súlyos közfinanszírozási helyzetbe került Kalifornia állam érdemben befolyásolná az amerikai költségvetés helyzetét. A 2010-es pénzügyi évre jelzett 24 milliárd dolláros kaliforniai költségvetési hiány a szövetségi költségvetés ugyanazon évre prognosztizált finanszírozási igényének 2 százaléka, a 2009. áprilisi állapot szerint 52 milliárd dollárnyi kaliforniai adósság pedig kevesebb mint az 1 százaléka a közkézen forgó amerikai szuverén adóssághányadnak, áll a Standard & Poor's elemzésében.
Kalifornia mindazonáltal önálló adóskockázati szempontból már "kelet-európai" megítélés alá esik a piacon. A CMA DataVision, az egyik vezető londoni adósságpiac-elemző cég csütörtöki kimutatása szerint a kaliforniai államadósságra köthető határidős törlesztésbiztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a londoni piacon aznap 3,191 százalék volt, szemben az Egyesült Államok egészére mint szuverén adósra jellemző, 0,4 százalék körül mozgó CDS-díjakkal.
Magyarország CDS-árazása ugyanaznap 3,8186 százalék - tízmillió euró adósságra 381 860 euró - volt, de Lengyelországé például nem érte el az 1,9 százalékot a csütörtöki londoni kereskedésben.
A Standard & Poor's csütörtöki elemzése felsorolja azokat az előremutató jelzőszámokat, amelyek utalhatnak az amerikai "AAA" besorolás esetleges módosítására. Ezek között van az államadósság-ráta jelentős, hirtelen megugrása, például bajba került pénzintézetek ismét szükségessé váló megsegítésének költségei miatt, vagy az olyan jelek, amelyek a dollár kulcsvaluta-státusának megingására vallanak.
Ez utóbbiak között lehet a dollár esetleges gyorsuló leértékelődése, csökkenő részaránya a globális kereskedelmi forgalom elszámolásában, vagy az, hogy az amerikai állam jelentős hitelt vesz fel külföldi fizetőeszközben.
Az amerikai leminősítés lehetőségére mindazonáltal eddig sem utaltak a nagy nemzetközi hitelminősítők, sőt az S&P és a Moody's Investors Service már a korábbi hetekben is egyaránt hivatalosan jelezte, hogy náluk nincs napirenden az amerikai besorolás rontása.
A puszta feltételezés is azonban komoly piacmozdító erőnek bizonyult a brit osztályzat kilátásának negatívra rontása utáni időszakban, mivel az amerikai szuverén adósság "AAA" besorolása a piac szerint a globális pénzügyi rendszer egészében a kockázat árazásának alapja.