5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Standard & Poor's számára a magyar államadós-osztályzat kialakítása szempontjából a gazdaságpolitikai kiszámíthatóság a fő tényező - hangzott el a nemzetközi hitelminősítő által az európai és az amerikai adósbesorolások idei kilátásairól szerdán rendezett londoni szakszemináriumon.

Az elemzők, piaci szereplők és újságírók számára tartott, videokonferencia formájában megszervezett rendezvényen - az MTI kérdésére, hogy az IMF/EU-megállapodás nyomán javulhatnak-e Magyarország adósosztályzatai - Frank Gill, az S&P európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója úgy fogalmazott, hogy egyelőre "túl korai lenne erről nagy biztonsággal véleményt mondani".

Az S&P vezető szakértője szerint a finanszírozási igények szempontjából abszolút értelemben Magyarországnak nem kell nagyon nagy összegű finanszírozási forrás. A magyar folyómérleg-egyenleg többletben van, a munkapiac sok nyugat-európai országéval összehasonlítva jóval kevésbé merev, sőt meglehetősen rugalmas.

Az elmúlt másfél évben azonban a Standard & Poor's megítélése szerint romlott a gazdaságpolitikai hatékonyság, "szelektív adóztatás" érvényesül egyes olyan szolgáltatási szektorokban, amelyekben magas a külföldi tőkebefektetések súlya, ez pedig visszafoghatja a működőtőke-beáramlást, ami viszont gyengítheti a növekedési kilátásokat - vélekedett a szakember. Frank Gill közölte: véleménye szerint az IMF/EU-programhoz "jelentős előzetes feltételrendszer" járul majd, amelyet teljesíteni kell, mielőtt "bármilyen pénzösszeget folyósítanának".

Az S&P vezető szakértője hozzátette azonban, hogy osztályzati szempontból számukra "a kérdés inkább a gazdaságpolitika kiszámíthatósága". Gill mindazonáltal kijelentette: a hitelminősítő figyelemmel kíséri, hogy milyen jellegű megállapodás jön létre Magyarország, az IMF és az EU között, és azt is, hogy a megállapodás megfelelő rögzítő elemként szolgál-e majd a jövőbeni gazdaságpolitikai döntéshozatali folyamatban.

Az S&P néhány hete a már nem befektetési ajánlású "BB plusz" szintre sorolta vissza a magyar államadós-osztályzatot, amire további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás van érvényben.
   
Az euróövezet várható adósbesorolási folyamatairól Gill a szerdai szakkonferencián felidézte, hogy a Standard & Poor's a 17 valutauniós tagország közül 15-nek a szuverén adóskockázati osztályzatára is negatív kilátást tart érvényben, ami az igazgató szerint azt jelenti, hogy "legalább egyharmados" az esély ezeknek az országoknak a leminősítésére még az idén vagy jövőre. A két kivétel Németország és Szlovákia, amelyek osztályzati kilátása a cég nyilvántartásában stabil.
   
Frank Gill közölte, hogy az S&P változatlanul romlónak látja a hitelpiaci kondíciókat például Franciaországban és Olaszországban, és ez a cég szerint tovább fogja gyengíteni a belső keresletet. Ebben a helyzetben nagyon nehéz előrevetíteni, hogy milyen lesz ezeknek az országoknak a költségvetési teljesítménye az idén - tette hozzá.   

Arra a kérdésre, hogy mekkora a kockázata egy esetleges hirtelen leállásnak a közép-kelet-európai térség külső finanszírozásában, Frank Gill nem bocsátkozott számszerű esélylatolgatásba. Kijelentette ugyanakkor, hogy a nyugat-európai bankok a felzárkózó európai gazdaságok domináns hitelezői, és e nyugati bankokra saját országuk felügyeleti hatóságai részéről is nyomás nehezedik külső kitettségeik csökkentése végett. Ez egyértelműen kedvezőtlen hitelpiaci kondíciókat eredményez a közép-kelet-európai térségben.

Arra a kérdésre, hogy mekkora esélyűnek ítéli Görögország és más euróövezeti tagállamok távozását a valutaunióból, a cég szakembere kijelentette, hogy ez végső soron politikai jellegű kérdés. Görögországon múlik annak eldöntése, hogy hajlandó-e végrehajtani azokat a gazdaságpolitikai intézkedéseket, amelyek euróövezeti tagságának fenntartásához szükségesek. Ha azonban Görögország távozna az euróövezetből, akkor egyrészt csődbe menne pénzügyi szektora, másrészt a görög gazdaság még a jelenleginél is gyorsabb kiigazításra kényszerülne, mivel ebben az esetben számára már nem lenne hozzáférhető az euróövezeti jegybank, mint utolsó hitelezői mentsvár - fejtegette a Standard & Poor's igazgatója. Szerint mindezek alapján a hitelminősítő előrejelzése az, hogy Görögország az euróövezet tagja marad, és megpróbálja végrehajtani a fájdalmas kiigazító lépéseket.

Az igazgató is elismerte ugyanakkor annak lehetőségét, hogy ha ez még évekig tartó további gazdasági visszaeséssel és emelkedő munkanélküliséggel jár, az nyomást gyakorolhat a görög politikai vezetésre "az (euróövezeti) tagság újragondolása végett".

Más nagy londoni házak gyakorlatilag biztosra veszik Görögország távozását. A Capital Economics jelenleg érvényes előrejelzési forgatókönyve alapján például Görögország már az idén távozik az euróövezetből, és 2013-ban "további kis tagállamok követik".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!