Alexander Stubb finn pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy nagyon alacsonyak a várakozásai a hétfői nappal kapcsolatban, az egyik népszerű mikroblog oldalon keresztül pedig azt az üzenetet tette közzé a tanácskozás kezdetén, hogy senki se számítson áttörésre.
Hasonlóan fogalmazott ír kollégája, Michael Noonan. Ő arra is rámutatott, hogy számára nem világos, mi a görögök pontos javaslata jelenleg. Mint mondta: úgy tudja, hogy történt elmozdulás, de azt nem lehet megmondani, hogy ez elegendő-e a megállapodáshoz. Noonan újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy úgy véli, nem a brüsszeli, hanem az athéni állapotokat minősíti, hogy a feltételezett javaslatnak több különböző változata is kiszivárgott és közkézen forog. Noonan arra számít, hogy csütörtökön, az Európai Unió állam- illetve kormányfőinek találkozója előtt ismét összeülhetnek az eurózóna pénzügyminiszterei.
Jeroen Dijsselbloem, a tanácskozás, az Eurócsoport elnöke, holland pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a legújabb görög javaslat nagyon későn érkezett, ezért egyelőre lehetetlen végleges értékelést adni róla, de reményét fejezte ki, hogy az Athénnak folyósított hiteleket koordináló és ellenőrző intézmények, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap megosztja a tárcavezetőkkel első benyomásait.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is borúlátó hangot ütött meg, s arra az álláspontra helyezkedett, hogy az új görög javaslat nem sok újdonságot tartalmaz.
"Nem tudom, hogyan készíthetnénk elő komolyan az eurózóna-csúcstalálkozót érdemi javaslat hiányában"
- fogalmazott a német tárcavezető, rámutatva, hogy enélkül a csúcstól sem érdemes nagy eredményt várni.
A tanácskozáson az Európai Bizottságot képviselő Pierre Moscovici arról beszélt, hogy a mai nap nagyon fontos mind Görögország, mind az euró, továbbá egész Európa szempontjából egyaránt. Nem csinált titkot abból, hogy szerinte sok tennivaló van még a görögországi forgalmi adóztatás átalakításában és a nyugdíjreform terén. Hozzátette: a bizottság pozitívan áll az egyeztetésekhez.
Pár órával korábban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke fogadta Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt. Megbeszéléseik előtt a görög kormányfő megismételte a sajtónak, hogy érdemi és életképes megoldást szeretne, amely lehetővé teszi Görögország számára, hogy növekedésnek induljon az euróövezetben , szem előtt tartva a társadalmi igazságosság és kohézió szempontjait. Juncker mindössze annyit mondott, hogy van haladás, de még nincs megállapodás.
MTI