3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A több mint hat éve érvényes, 0,50 százalékos történelmi mélyponton hagyta alapkamatát csütörtöki kamatdöntő ülésén a Bank of England (BoE) monetáris tanácsa.

A brit jegybank nem módosította a gazdaságélénkítő célú likviditásinjekció, vagyis a mennyiségi enyhítés eddigi 375 milliárd fontos (több mint 160 ezer milliárd forintos) keretösszegét sem. Mindkét döntés megfelelt az elemzői várakozásoknak.

A Bank of England 2009 márciusa óta tartja 0,50 százalékon alapkamatát. Ez abszolút mélységi rekord: a bank alapítása - 1694 - és a 0,50 százalékos alapkamat elérése között eltelt 315 évben soha nem csökkent 2 százalék alá az irányadó brit jegybanki kamat.

A monetáris tanács csütörtöki közleménye kiemeli, hogy júliusban mindössze 0,1 százalékos volt a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció, vagyis változatlanul messze elmarad a brit kormány által a jegybank számára előírt 2 százalékos követendő inflációs céltól.

A Bank of England monetáris testületének becslése szerint a tényleges infláció és az inflációs cél közötti jókora különbség háromnegyede az energiahordozók, az élelmiszerek és egyéb importáruk "szokatlanul alacsony" inflációs hozzájárulásából, a fennmaradó egynegyed pedig a hazai költségtényezők, különösen az egységnyi termékre jutó munkaköltség lassú növekedéséből ered.

Az importtermékek árára a font 2013 közepe óta tartó erősödése is nyomást gyakorol, mindemellett a reálgazdaságban is maradtak még kihasználatlan kapacitások - áll a Bank of England csütörtöki értékelésében. A brit monetáris politikára jelenleg gyökeresen ellentétes irányú folyamatok hatnak, a történelmi mélységekben járó inflációt ugyanis robusztus gazdasági növekedés kíséri.

A brit statisztikai hivatal (ONS) minap ismertetett második becslése szerint az idei második negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a brit hazai össztermék (GDP) az első negyedévhez mérve, és 2,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ez jelenleg a leggyorsabb növekedés a hét vezető ipari hatalom (G7) csoportján belül, és a brit gazdaság immár tíz negyedéve megszakítás nélkül növekszik.

Londoni pénzügyi elemzők azonban a jelenlegi inflációs környezetben egyelőre nem várnak kamatemelést a Bank of England részéről. Vicky Redwood, a Capital Economics főközgazdásza a jegybank ülését kommentálva kiemelte, hogy a második negyedév óta beérkezett előzetes adatok a brit gazdaság lendületének valamelyes kifulladását jelzik - bár ez valószínűleg átmeneti -, és a következő hónapokban várhatóan ismét negatív tartományba süllyed az infláció.

A Capital Economics vezető közgazdásza szerint, jóllehet a piaci szereplők "valószínűleg egy kicsit messzire mentek" azzal a konszenzusos várakozásukkal, hogy a Bank of England csak jövő szeptemberben vagy októberben kezdi szigorítani monetáris politikáját, azt a cég is valószínűtlennek tartja, hogy a brit jegybank a jövő év második negyede előtt emelné alapkamatát.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!