3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a tavalyi év arról szólt, hogy Európában a magyar gazdaság teljesít az egyik legrosszabbul, az idei év első negyedéves adata teljes változást hozott.

Az Eurostat szerdán délelőtt tette közzé a tagállamokra vonatkozó első negyedéves GDP-adatát, bár több ország esetében nincs még információ, azért így is mindenképpen érdemes foglalkozni a rangsorral.

Reggel óta már tudjuk, hogy előző év utolsó negyedévéhez viszonyítva a magyar gazdaság 0,7 százalékkal tudott bővülni, és ez a mérték azért némi meglepetést okozott. Nemcsak hazánkban, de még talán az Unióban is, hiszen miközben tavaly még a sereghajtók közé tartoztunk a teljesítményünkkel, most a harmadik legjobbat tudtuk produkálni.

Nálunk nagyobb mértékben ugyanis egyedül a lett és a litván gazdaság tudott bővülni három hónap alatt, sorrendben 1,2, illetve 1,3 százalékkal. A régiónk összességében egyébként nem teljesít rosszul, hiszen a román gazdaság fél százalékkal növekedett, a lengyel a várakozásokat alulmúló 0,1 százalékkal, a szlovák 0,3, százalékkal, a cseh azonban 0,8-cal esett vissza. A számokból már látszik, hogy a magyar gazdaság a visegrádi országok közül a legjobb eredményt tudta felmutatni.

Ezzel szemben a rangsorunk másik végén, a sereghajtók között van Ciprus 1,3 százalékos visszaeséssel, Észtország 1 százalékos mínusszal, az imént említett cseh gazdaság, Olaszország és Spanyolország 0,5-0,5 százalékos zsugorodással.

Éves bázison még van hova fejlődnünk

Bár a negyedéves adat - mondjuk rá - meglepően jó lett, és az éllovasok közé repítette hazánk gazdaságát, előző év azonos időszakához mérten még mindig csökkenünk, ezzel pedig csak a középmezőnybe megfelelő teljesítményt sikerült realizálnunk. Ugyan az mindenképpen kiemelendő, hogy bőven az uniós és az eurózónás átlagnál jobb teljesítménynek számít a 0,3 százalékos zsugorodás. A teljes Unió ugyanis 0,7, míg a közös fizetőeszközt használó országok együttes teljesítménye 1 százalékkal zsugorodott 2012 első negyedévéhez mérten.

A legnagyobb növekedést Lettország (5,6 százalék), Litvánia (4,1 százalék), Románia (1,3 százalék) és Észtország (1,2 százalék) érte el, amivel szemben csúnya visszaeséssel jellemezhető a görög (-5,3 százalék), a ciprusi (-4,1 százalék) és a portugál (-3,9 százalék) gazdaság.

A régiónkat tekintve Románia felfelé lóg kis a sorból, hiszen a lengyelek éves bázison egy szerény 0,4 százalékkal tudtak növekedni, a szlovákok 0,9-cel, a csehek és mi pedig zsugorodtunk. Előbbi 1,9 százalékkal a mi 0,3 százalékos visszaesésünk mellett. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!