Az Eurostat szerdán délelőtt tette közzé a tagállamokra vonatkozó első negyedéves GDP-adatát, bár több ország esetében nincs még információ, azért így is mindenképpen érdemes foglalkozni a rangsorral.
Reggel óta már tudjuk, hogy előző év utolsó negyedévéhez viszonyítva a magyar gazdaság 0,7 százalékkal tudott bővülni, és ez a mérték azért némi meglepetést okozott. Nemcsak hazánkban, de még talán az Unióban is, hiszen miközben tavaly még a sereghajtók közé tartoztunk a teljesítményünkkel, most a harmadik legjobbat tudtuk produkálni.
Nálunk nagyobb mértékben ugyanis egyedül a lett és a litván gazdaság tudott bővülni három hónap alatt, sorrendben 1,2, illetve 1,3 százalékkal. A régiónk összességében egyébként nem teljesít rosszul, hiszen a román gazdaság fél százalékkal növekedett, a lengyel a várakozásokat alulmúló 0,1 százalékkal, a szlovák 0,3, százalékkal, a cseh azonban 0,8-cal esett vissza. A számokból már látszik, hogy a magyar gazdaság a visegrádi országok közül a legjobb eredményt tudta felmutatni.
Ezzel szemben a rangsorunk másik végén, a sereghajtók között van Ciprus 1,3 százalékos visszaeséssel, Észtország 1 százalékos mínusszal, az imént említett cseh gazdaság, Olaszország és Spanyolország 0,5-0,5 százalékos zsugorodással.
Éves bázison még van hova fejlődnünk
Bár a negyedéves adat - mondjuk rá - meglepően jó lett, és az éllovasok közé repítette hazánk gazdaságát, előző év azonos időszakához mérten még mindig csökkenünk, ezzel pedig csak a középmezőnybe megfelelő teljesítményt sikerült realizálnunk. Ugyan az mindenképpen kiemelendő, hogy bőven az uniós és az eurózónás átlagnál jobb teljesítménynek számít a 0,3 százalékos zsugorodás. A teljes Unió ugyanis 0,7, míg a közös fizetőeszközt használó országok együttes teljesítménye 1 százalékkal zsugorodott 2012 első negyedévéhez mérten.
A legnagyobb növekedést Lettország (5,6 százalék), Litvánia (4,1 százalék), Románia (1,3 százalék) és Észtország (1,2 százalék) érte el, amivel szemben csúnya visszaeséssel jellemezhető a görög (-5,3 százalék), a ciprusi (-4,1 százalék) és a portugál (-3,9 százalék) gazdaság.
A régiónkat tekintve Románia felfelé lóg kis a sorból, hiszen a lengyelek éves bázison egy szerény 0,4 százalékkal tudtak növekedni, a szlovákok 0,9-cel, a csehek és mi pedig zsugorodtunk. Előbbi 1,9 százalékkal a mi 0,3 százalékos visszaesésünk mellett.
mfor.hu