4p

A 2006-ban kezdődő kiigazításokat másképp is végre lehetett volna hajtani – ismerte el Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Magyar Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének (MGYOSZ) szerdai rendezvényén. Szerinte lassan normalizálódik a magyar állampapírpiac, részben a jegybank vásárlásainak köszönhetően. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke kijelentette, hogy a munkaadók a nominálbérek befagyasztására törekednek. Mfor.hu tudósítás.

Simor: a verseny miatt kell a bankmentő csomag (Fotó: MTI)

Kifejezetten rossznak tartja a "bankmentő" csomag elnevezést Simor András jegybankelnök, de véleménye szerint arra szükség van, mert "mások" is hoztak ilyen döntést.

Az MGYOSZ rendezvényén az MNB vezetője kifejtette: a magyarországi pénzintézeteknek olyan szempontból nincs szükségük mentőcsomagra, hogy megfelelő a tőkeellátottságuk. Arra valójában azért van szükség, hogy ne szenvedjenek versenyhátrányt olyan országok bankjaival szemben, ahol elfogadtak ilyen mentőövet. Hozzátette: a csomagban nem lehet olyan feltételeket támasztani, amelyek elveszik az irányítási jogokat, inkább olyan kikötések kellenek, amelyek vészhelyzetben vétójogot adnak az államnak.

Lehetett volna másképp csinálni

Magyarországot a nemzetközi pénzügyi válság azért sodorta nehéz helyzetbe, mert a költségvetési deficit és a fizetési mérleg hiánya egyszerre volt magas, emelte ki Simor András. Igaz, hogy a kiigazítások hatására 2006-tól kezdve rohamosan javultak a mutatók, annyira, hogy idén akár a bűvös három százalékos határ alá is süllyedhet az államháztartási hiány. A kormány erre az évre 3,4 százalékot vár, de ha az év utolsó heteiben nem költ túl sokat, akkor minden remény megvan a maastrichti kritériumok ezen pontjának teljesítésére.

Az MNB elnöke szerint hazánkat "fiskális alkoholizmus" jellemzi. Ez alatt szerinte azt kell érteni, hogy a magas költségvetési hiány miatt magas forintkamatok alakultak ki, ami elősegítette a deviza-eladósodottságot, és magas inflációt eredményezett.

Simor András előadásában kitért a 2006-ban kezdődő konvergencia-programra, amit szerinte lehetett volna "másképp csinálni". A kormány akkoriban azt az utat választotta, hogy a kiigazítás terheit a gazdasági szereplőkre hárítja. Ennek következménye lett az adóemelés és a beruházások visszafogása. A másik út az lett volna, hogy a nyugdíjasok és a szociális rendszer eltartottjainak kárára javítja az egyensúlyt. A jegybankelnök ezzel kapcsolatban talányosan megjegyezte, hogy ez másképp érintette volna a gazdaságot.

Szükség volt a kamatemelésre

Az elmúlt hónapok krízisével összefüggésben a vezető elmondta, hogy lassan konszolidálódik az állampapírpiac. Felhívta azonban a figyelmet arra, ha megváltoznak a nemzetközi körülmények, akkor bármikor visszájára fordulhatnak a folyamatok. A normalizálódásban jelentős szerepe van az MNB vásárlásainak is, fűzte hozzá.

Az októberi 300 bázispontos emelésre a szakember szerint azért volt szükség, hogy megakadályozzák a forint elleni spekulációt. Ekkor relatív olcsón lehetett magyar valutához jutni, ami nagyban megkönnyítette a forint elleni pozíciók kiépülését. A problémát súlyosbította, hogy nálunk a három napos ünnep miatt zárva voltak a bankok és a tőzsde.

Futó Péter: minél előbbi euróbevezetést!

A válság elkerülhetetlen velejárója lesz a foglalkoztatottak számának csökkenése; a munkaadók álláspontja továbbra is a bérek nominálértékének megtartása és a változatlan minimálbér - fejtette ki hozzászólásában Futó Péter, az MGYOSZ elnöke. A munkaadói oldal és az egész gazdaság az euró mielőbbi bevezetésében érdekelt; szerinte jó lenne, ha ez 2012-ben megtörténne.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!