5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A devizahitelezés nélkül Magyarország gazdasági fejlődése a kétezres években jelentősen lassabb lett volna - emelte ki egy csütörtöki konferencián a jegybank elnöke. A szakember szerint a magyar bankrendszer a válság előtt vegyesen teljesített, most azonban arra lenne szükség, hogy a bankadót minél előbb csökkentsék vagy eltöröljék, a végtörlesztést pedig lezárják. Mfor.hu-tudósítás.

Nem szabad túlságosan beavatkoznia az államnak

A pénzügyi közvetítőrendszer nyilvánvaló feladata a megtakarítások mobilizálása, mivel előbb-utóbb minden vállalkozásnak tőkére van szüksége, ehhez be kell vonni és megfelelően allokálni a megtakarításokat - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Horgony című konferenciáján Simor András. Hozzátette: a fentiek mellett a bankok feladata a kockázatkezelés és a gazdaságban való likviditás menedzselése.

Simor szerint a deregulációnak volt pozitív hatása is, mivel a hetvenes években a bankok túlterjeszkedhettek saját országhatáraikon, ami erősítette a versenyt. Ugyanakkor szabályozásra is szükség van, mivel egyenlőtlen a helyzet az ügyfelek és a bankok között, a szabályozás az ügyfelek védelmét szolgálja.

"Az állami beavatkozásnak ugyanakkor nem csak haszna, hanem kára is lehet, mivel az állam nem képes arra, hogy átvegye a pénzügyi szektor szerepét, hiszen az államnak elsősorban politikai, a bankrendszernek pedig üzleti-gazdasági motivációi vannak. Ezért nem szerencsés, ha az állam túlságosan beavatkozik a bankrendszer helyett a gazdaságban" - szögezte le a jegybankelnök.

"A válságból a bankoknak és a szabályozóknak is tanulni kell, a megoldás nem több, hanem jobb és hatékonyabban működő szabályozás" - tette hozzá Simor.

Vegyes a bizonyítvány

Az MNB elnöke szerint ha a magyar bankrendszer válság előtti tevékenységét vizsgáljuk, akkor vegyes a kép. Pozitívum, hogy a bankrendszer hatékonyan mobilizálta a lakossági megtakarításokat, 2008-ig folyamatosan nőtt a hitelezés, a bankrendszernek különösen nagy szerepe volt a kkv-hitelezésében. További jó pontként értékelhető a kockázatmegosztás és a tranzakciós költségek csökkenése, emellett jelentősen nőtt a bankfiókok, az ATM-ek és a POS-terminálok száma.

"A pozitívumok mellett a lakossági devizahitelezést korántsem lehet optimálisnak nevezni, a lakossági termékek árazása átláthatatlan és önkényes volt, olyan kockázatokat hárított az ügyfelekre, melyeket nem voltak képesek hatékonyan kezelni. Emellett további negatívum, hogy a magyar bankok túlságosan kitették magukat a külső piaci kockázatoknak, aminek komoly negatív következménye lett a válság során" - ismerte el Simor.

Az MNB elnöke szerint a devizahitelezés problémái mellett azt nem lehet elhallgatni, hogy ezek nélkül a hitelek nélkül Magyarország gazdasági fejlődése a 2000-es években lényegesen lassabb lett volna. "Azt érdemes elemezni, hogy ez megérte vagy nem, de magát a tényt nem lehet elhallgatni" - véli Simor.

A nemzeti bank első embere szerint a banki kockázatmegosztás egyik legnagyobb kudarcának tekinthető a lakossági devizahitelezés és annak árazása, különösen fájó az árazás transzparenciájának és igazságosságának hiánya. Hozzátette: keresleti oldalról a lakosság kis árérzékenysége is hozzájárult a devizahitelezés ilyen mértékű elterjedéséhez és az árazás igazságtalanságaihoz.

Milyen legyen a jövő?

"A válság után azt látjuk, hogy a magyar bankrendszer az egyik legdrágább hitelfelvételi rendet alakította ki, mivel a korábbi túlzott kockázatvállalás miatt romlott a portfólió, és most a veszteségeket azokon az ügyfeleken próbálják behajtani, akik még tudnak törleszteni" - emelte ki előadásában Simor András.

A jegybank elnöke szerint a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolása alapvető és hibás lépés volt a kormány részéről, a devizahitelezés betiltása pedig felesleges volt, mivel addigra gyakorlatilag nem volt devizahitelezés Magyarországon. Ráadásul Simor szerint van létjogosultsága a devizahitelezésnek akkor, ha az ügyfélnek van devizabevétele vagy kellően magas jövedelme.

"A bankadó rendkívüli károkat okozott, hiába mondja a kormány, hogy ugyanazt csinálta, mint minden más ország, ez nem igaz, mivel a magyar bankadó ötször-tízszer magasabb, mint Európában bárhol. Ráadásul Magyarországon egyetlen bank sem volt rászorulva arra, hogy az állam mentse meg" - sorolta a kormányzati hibákat Simor. Szerinte a végtörlesztéssel kapcsolatban nehéz pozitívumokat találni, illetve az alacsony árverezési és kilakoltatási kvóta is káros volt, mivel megakadályozta a portfóliótisztítást.

A jegybank elnöke a pozitívumok között említette a kamatadó eltörlését, az állami garanciaszervezetek megerősítését, az árverezési és kilakoltatási moratórium végét, illetve azt, hogy a lakossági termékeknél is bevezetésre kerül a referenciaárazás, illetve létrejön a pozitív adóslista.

"A lakossági devizahitelek problémáját meg kell oldani, de csak úgy, hogy a rendszerszintű sérülékenység ne nőjön, hanem csökkenjen, a legrászorultabbakat és ne a leggazdagabbakat támogassuk, illetve megosszuk a terheket a lakosság, az állam és a bankok között. Emellett ezt a problémát nem lehet egycsapásra megoldani, csak fokozatosan, mert hirtelen nagy terhet egyik szereplő sem tud elviselni" - véli Simor András. Az MNB elnöke szerint minél előbb szükség lenne a bankadó csökkentésére vagy eltörlésére, illetve a végtörlesztés lezárására, emellett pedig fontos lenne, hogy a bankok kevésbé szoruljanak rá a külső forrásokra, a magyar megtakarítások fedezzék a hitelezést.

"A magyar bankrendszer ma napi kétmilliárd forintos kárt szenved el a végtörlesztés miatt, ezt nehéz megmagyarázni a befektetőinknek, de meg fogjuk próbálni. Én örülnék, ha sikerülne találni egy végső megoldást a devizahitelekre, nem csak elodáznánk a problémát, fontos lesz, hogy ez mennyibe fog kerülni a bankoknak" - mondta az előadás utáni panelbeszélgetésen Radovan Jelasity, az Erste Bank hazai elnök-vezérigazgatója. (lásd: Végtörlesztés: beindultak a takarékok, 90 milliárdos bukó a bankoknál)

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!