4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi stagnálás helyett idén már 0,8 százalékos gazdasági visszaesést vár a jegybank stábja, míg jövőre egy százaléknál kisebb növekedés jöhet. Ez jelentősen elmarad a kormány várakozásaitól, ami komoly kockázatokat jelent a nemzeti bank szerint. Mfor.hu-tudósítás.

Romló növekedési kilátások

A kamatdöntés mellett ma a frissen elkészült inflációs előrejelzést is megtárgyalta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa - mondta a keddi ülést követő sajtótájékoztatón Simor András jegybankelnök. Az infláció kapcsán az MNB a korábbi 5,6 százalékkal szemben idén már "csak" 5,3 százalékos átlagos áremelkedési ütemet vár, míg jövőre a korábban jósolt 3 helyett 3,5 százalékkal nőhetnek a fogyasztói árak.

A gazdasági növekedés kapcsán Simor elmondta: márciusban még 0,1 százalékos növekedést vártak az idei évre, most ezt 0,8 százalékos visszaesésre módosították. Jövőre ugyanekkora mértékű növekedés lehet, holott márciusban még 1,5 százalékos bővüléssel számoltak 2013-ban.

"A Széll Kálmán Terv bejelentett intézkedései idén és jövőre is a 3 százalékos cél felett tartják az inflációt. Ezek között vannak tipikusan forgalmi adónak tekinthető terhek, de vannak olyanok is, melyek inkább a termelést adóztatják. Ezek lassabban folynak át a fogyasztói árakba, de tartósabb hatást is okoznak" - vázolta fel Simor az inflációs kilátások kapcsán. A jegybank előrejelzése szerint részben a fiskális intézkedések, részben pedig a laza munkaerőpiac lehetővé teszik, hogy 2013 vége felé a cél közelébe essen vissza az infláció. "A monetáris politika célja nem az, hogy rövidtávon a megugró inflációt a cél közelébe kormányozza, hanem az, hogy középtávon az inflációs várakozásokat igazítsa a célhoz" - szögezte le az MNB elnöke.

A növekedéssel kapcsolatban a szakember kiemelte: idén és jövőre sem számolnak a fogyasztás felívelésével, a gazdaság támaszát továbbra is a nettó export jelentheti majd. Ez azonban 2012-ben érdemben lassul a korábbi előrejelzéshez képest, de így is pozitív marad még, de nem annyira, hogy ellensúlyozza a belső fogyasztás visszaesését.

"A beruházások időnként már az amortizáció szintjét sem érik el, ez, a megszűnő vállalkozások száma és a tartósan magas munkanélküliség arra utalnak, hogy a magyar gazdaság termelési potenciálja is érdemben gyengülhetett, ami a potenciális növekedési kilátásokat is rontja, emellett károsan hat a foglalkoztatásra. Ilyen alacsony beruházási ráta mellett nem nagyon lehet számolni érdemi beruházásbővüléssel a következő két évben" - vázolta fel Simor.

A költségvetés is bajban lehet

"Összességében a jövő évi hiánycél a tartalékok maradéktalan törlése esetén megközelíthető, de jelentős kockázatokat látunk a makropályában. A kormány makrogazdasági előrejelzése optimista, ezt a tartalékok törlésével és apróbb intézkedésekkel lehet korrigálni a hiánycél teljesülése érdekében, viszont akkor egy esetleges külső sokk esetére nem marad tartalék a büdzsében" - vázolta fel a 2013-as költségvetés tervezetével kapcsolatban a jegybank első embere.

A tranzakciós illetékkel kapcsolatban Simor kiemelte: bízik abban, hogy olyan megoldás születik majd, mely legkevésbé káros a gazdaság számára. Szerinte ha már bevezetésre kerül egy ilyen új teher, akkor csakis felső korlát bevezetésével biztosítható, hogy minimális károkat okozzon a gazdaságnak. "Egy ilyen adó akkor okoz torzulást, ha olyan terhelést kapnak a gazdasági szereplők, ami mellett megéri nekik a pénzforgalmi szokásaikon változtatni, hogy elkerüljék az adót" - tette hozzá.

Egyelőre hiába is várnánk kamatcsökkentést

A keddi ülésen egyébként két javaslat volt a Monetáris Tanács előtt: egy tartásról és egy 25 bázispontos csökkentésről szóló, végül túlnyomó többség a tartásra szavazott - hangzott el a sajtótájékoztatón.

Simor szerint a magas külső és belső adósságállomány továbbra is nagyon sérülékennyé teszi az országot, ezért a forint árfolyama hektikusan reagál a különböző piaci fejleményekre. Összességében az elmúlt hónapokban nem változott hazánk kockázati megítélése, ami két tényező eredője: egyrészt a relatív megítélésünk javult, az általános kockázatvállalási kedv viszont csökkent a világban.

"Ilyen kockázati felárak mellett rendkívül nehéz az adósság és a gazdaság finanszírozása, ebben egy gyors és hatékony IMF-megállapodás tudna változást hozni. Épp ezért örömmel tölt el, hogy a jegybanktörvénnyel kapcsolatos konfliktusok megoldódni látszanak, úgy néz ki, hogy a jegybanktörvény nem lesz a tárgyalások akadálya" - mondta az MNB elnöke. Simor kiemelte: a kockázati megítélés tartós és érdemi javulására, illetve az inflációs folyamatok érdemi javulására van szükség ahhoz, hogy kamatcsökkentésre sor kerülhessen.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!