4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elmúlt egy évben nemhogy nem közeledtünk, de távolodtunk attól, hogy új megállapodást kössünk a Nemzetközi Valutaalappal - mondta keddi sajtótájékoztatóján a nemzeti bank első embere. Szerinte nem a 3 százalékos deficitcél a megegyezés kulcsa, az csak egy apró pont a tárgyalásokon. Mfor.hu-tudósítás.

Megint nagy csata lehetett

Két javaslat volt a Monetáris Tanács előtt: egy tartásra és egy 25 bázispontos csökkentésre vonatkozó, végül a csökkentés kapott szűk többséget - mondta kedd délutáni sajtótájékoztatóján Simor András, az MNB elnöke. Egy órával korábban hozták nyilvánosságra, hogy a jegybank sorozatban negyedszer lazított, így 6 százalékra vágta az irányadó kamatot.

A folyamatok szokásos ismertetésekor Simor kifejtette: a Tanács véleménye szerint az infláció idén és jövőre is jelentősen meghaladhatja a célt, azonban a magas nyersanyagárak és az adóemelések kifutásával 2014 első felére elérhető a cél. A nemzeti bank elnöke szerint az utolsó havi inflációs adat kedvezőbb képet festett az azt megelőző két hónap adatánál.

"Továbbra is úgy gondoljuk, hogy jövőre indulhat újra a növekedés, de ehhez az kell, hogy az exportpiacainkon a kereslet élénküljön" - mondta Simor. Ugyanakkor hozzátette, hogy a kibocsátás tartósan elmarad potenciális szintjétől, a kedvezőtlen beruházási dinamika és a munkanélküliek tartósan magas száma pedig arra utal, hogy a potenciális növekedés is romlott, elmarad a válság előtti szinttől.

A középtávú inflációt emelhetik a Matolcsy-csomagok

"Nagyon örvendetes, hogy a kormány újólag megerősítette elkötelezettségét egy alacsony költségvetési hiánypálya mellett, de az intézkedések várható hatásait számos bizonytalanság övezi" - mondta az elmúlt hetekben bejelentett kiigazító csomagokkal kapcsolatban az MNB elnöke. Simor szerint a meghozott lépések rövidtávon nem vagy csak alig érinthetik a reálgazdasági és inflációs folyamatokat, középtávon viszont fokozzák a költségoldali inflációs nyomást, illetve a bankrendszer tőkevonzó képességének romlása vélhetően a hitelezés további visszafogásában fog tükröződni, ami szintén az infláció középtávú emelkedés felé mutat.

Hazánk megítélésével kapcsolatban Simor András kifejtette: az elmúlt hónapokban viszonylag kedvező pénzpiaci környezetben éltünk, ebben nem történt érdemi változás az elmúlt egy hónapban sem. Ugyanakkor a jegybank elnöke egy ellentmondásra is felhívta a figyelmet: a külső környezet javulása nem függ össze a fundamentumok javulásával. "Kérdés, hogy ezt az ellentmondást hogyan lehet majd feloldani a közeljövőben" - hangsúlyozta. A szakember szerint Magyarország relatív megítélése kismértékben romlott az elmúlt hetekben, a nemzetközi szervezetekkel való megállapodás valószínűségének csökkenése és a pénteki leminősítés előretekintve kedvezőtlen hatással lehet a kockázati megítélésünkre. Simor szerint csak a logika diktálja, hogy a leminősítésnek és a korábban beárazott hitelmegállapodás elmaradásának negatív következményei lehetnek. "Ugyanakkor semmiképp sem akarom minősíteni a piacot, mert a piacnak mindig igaza van" - tette hozzá.

A jegybank elnöke a sajtótájékoztatón kiemelte: a Monetáris Tanács tagjainak álláspontja továbbra is az, hogy a kockázati megítélés tartós javulása, a hozamok további csökkenése, a hitelezés és a növekedés támogatása miatt továbbra is fontos lenne megállapodni a nemzetközi szervezetekkel egy újabb hitelkeretről. Ugyanakkor újságírói kérdésre hozzátette: véleménye szerint egy év alatt nemhogy nem kerültünk közelebb a megállapodáshoz, de távolodtunk attól.

"Aki azt gondolja, hogy a megállapodás kulcsa a 3 százalékos deficitcél elérése bármilyen eszközökkel, az nem ismeri ezeket a tárgyalásokat. Ez egy fontos cél, de csak egy kis pontja a megállapodásnak. Az IMF részéről a korábbi országjelentések megállapításaiból könnyen kikövetkeztethető, mik a megállapodás feltételei" - hangsúlyozta Simor.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!