5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vannak információi arról, mit kérnek a nemzetközi szervezetek az újabb hitelért cserébe, azonban ezeket nem szeretné elárulni - mondta a nemzeti bank elnöke keddi sajtótájékoztatóján. A szakember azt is elárulta, hogy akár napokon belül kiderülhet az EKB véleménye a jegybankra kivetett tranzakciós adóról. Mfor.hu-tudósítás.

5:2 lehetett a mai meccs eredménye

"Ma két javaslat volt a Monetáris Tanács előtt: egy tartásról és egy 25 bázispontos csökkentésről szóló, végül a testület jelentős többséggel döntött a kamat tartása mellett" - mondta a keddi kamatdöntő ülés után Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. A szakember júniusban még "túlnyomó többségről" beszélt, az azóta megjelent jegyzőkönyv szerint akkor 6:1 lett a szavazati arány. A sajtótájékoztató végén Simor újságírói kérdésre megerősítette, hogy most a "jelentős többség" szóhasználat arra utal, hogy nőtt a kamatcsökkentés támogatottsága a Tanácson belül. Ezek után az augusztus 8-án megjelentő jegyzőkönyv szinte biztos, hogy 5:2-es szavazati arányról fog szólni.

Az inflációs- és reálgazdasági folyamatokban nem történt jelentős változás az elmúlt havi elnöki sajtótájékoztatóhoz képest, az MNB véleménye sem változott. Továbbra is tartósan a cél feletti pénzromlási ütemmel számol a nemzeti bank, a kormány adóemelései miatt szerintük csak 2014-ben lesz elérhető a 3 százalékos inflációs cél. A gazdaság teljesítménye idén valószínűleg csökken majd, míg jövőre kismértékű növekedést lát lehetségesnek a szervezet.

"A növekedés fő támasza az export lehet továbbra is, bár ennek növekedése 2012-ben lassulhat. A lakosság a csökkenő reáljövedelmek, a szigorú hitelfeltételek és a fiskális kiigazítás miatt csak visszafogottan fogyaszthat. Emellett a beruházások néha az amortizáció szintjét sem érik el, jelentős a megszűnő vállalkozások száma, az egyetlen pozitívumot a nagy autóipari beruházások jelentik ezen a téren" - vázolta fel a kilátásokkal kapcsolatban Simor.

A költségvetés kapcsán az MNB elnöke kiemelte: a június elejéig ismert intézkedések mellett a tartalékok teljes zárolásával a tervezett 2,5 százalék közelében lehetett volna a jövő évi hiány, azonban azóta a kormány bejelentette a tranzakciós illeték módosítását és a Munkahelyvédelmi Akciótervet. "Mai tudásunk szerint a tranzakciós illetékből csak 100 milliárd forint folyik be a piacról, a többit nem tartjuk érdemi egyenlegjavító tételnek, strukturális intézkedésnek"  - emelte ki a nemzeti bank első embere. Emellett az adó- és járulékcsökkentések nettó módon is jelentősen csökkentik a büdzsé bevételeit. "Ez a csomag így együtt a tervnél jóval magasabb hiányt eredményezne, ezért vélelmezhető, hogy az év hátralevő részében újabb intézkedésekre lesz szükség ennek ellensúlyozására" - hangsúlyozta.

Simor már tud valamit

"Hazánk kockázati megítélése változékony volt az utóbbi egy hónapban, a kockázati felárak némileg mérséklődtek az EKB kamatcsökkentése, a fejlődő piacokra történő tőkebeáramlás és az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos várakozások miatt. Ugyanakkor a magas államadósság és a relatív magas külső adósság miatt Magyarország továbbra is sebezhető az esetleges külső sokkokkal szemben, éppen ezért továbbra is azt gondoljuk, hogy a kockázati költségek tartós csökkenéséhez szükség van a mielőbbi IMF-megállapodásra" - mondta Simor.

Az MNB elnöke újságírói kérdésre elmondta: sok újat nem tudunk mondani a Valutaalapnak és az Európai Uniónak, alapvetően a tárgyalópartnerek tisztában vannak Magyarország helyzetével és a kihívásaival. A most zajló tárgyalások megerősíthetik korábbi feltevéseiket. Hozzátette: a vele folytatott tárgyalásokon szóba került a tranzakciós illeték is, de részleteket nem szeretne elárulni. Egyébként a Monetáris Tanács tagjaival éppen a sajtótájékoztató idején találkoztak a nemzetközi delegációk, míg Simort még ma délután várják egy újabb "tárgyalási körre" - derült ki a sajtótájékoztatón.

"Nagy valószínűséggel viszonylag hamar nyilvánosságra kerül az EKB véleménye a tranzakciós illeték jegybankra történő kivetéséről, de azt nem tudom pontosan megmondani, hogy ez még ma, vagy a hét hátralevő napjaiban várható-e" - mondta a szakember. Simor hozzátette: ő már látott egy véleménytervezetet, melynek tartalmáról tájékoztatta ma a Monetáris Tanácsot.

Az IMF-tárgyalások hátteréről a jegybankelnök kifejtette, hogy az első fordulóban általában egy makropályát egyeztetnek a felek, ennek alapján kialakul bennük egy közös kép, melynek mentén elindulnak, hogy ezen javítsanak. A tárgyalások vége egy plenáris ülés, melyen megszületik egy szándéknyilatkozat. "A mostani fordulóban ilyen plenáris ülés még nem volt, és nem is tartom valószínűnek, hogy a következő 24 órában sor kerülne rá" - árulta el.

Arra a kérdésre, hogy mit kérhet az IMF a kormánytól Simor sejtelmesen csak annyit válaszolt: "Bizonyos dolgokról van információm, de erről nem én szeretném tájékoztatni a sajtót. Ha a tárgyalások lezárulnak, akkor minden bizonnyal sor kerül egy sajtótájékoztatóra".

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!