4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindössze az emberek tíz százaléka számít arra, hogy a következő egy évben növekedni fognak megtakarításai – derül ki a Raiffeisen Bank és a Gfk Hungária kedden bemutatott felméréséből. Az emberek 70 százaléka szerint a következő egy évben fel fogja élni korábban félretett pénzét. Mfor.hu-tudósítás.

Felesleges perselyek

Kedden mutatták be a Raiffeisen Bank-Gfk Megtakarítási Indexet, melyet ezentúl negyedévente nyomon követhetünk. A felmérés szerint a magyarok kevesebb mint negyede rendelkezik jelenleg megtakarításokkal, a jövőbeni várakozások pedig ennél is rosszabbak.

Siralmas az állapot

„Alacsony a lakosság pénzügyi kultúrája, különösen a megtakarítások terén figyelhető meg ez” – vázolta fel a sajtótájékoztatón Bacher János, a Gfk Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója. A felmérésben ezer 15-69 év közötti embert kérdeztek meg megtakarításaikról személyesen, kérdőíves felmérés során.

A Raiffeisen Bank-Gfk Megtakarítási Indexe négy alindex átlagából tevődik össze: a jelenlegi megtakarításokat, a megtakarítási szerkezetet, a jövőbeni várakozásokat és a megtakarítási attitűdöt vizsgálják a szakemberek.

A felmérésből az derült ki, hogy jelenleg a magyarok 23,2 százaléka rendelkezik megtakarításokkal saját bevallása szerint. A négy alindex átlagából számított Megtakarítási Index első negyedéves értéke 39,2 pont, azaz még az 50 pontos középértéktől is viszonylag jelentősen elmarad.

2004-ben volt a csúcs

A megtakarításokat tekintve jelentősen le vagyunk maradva még a környező országokhoz képest is, ennek többek között a lakosság alacsony pénzügyi kultúrája az oka. Többek között a fentiek miatt érintette a magyar lakosságot különösen a gazdasági válság – vázolta fel a kutatás tapasztalatait a Gfk szakembere.

„A legmagasabb arányban 2004-ben rendelkeztek megtakarításokkal az emberek, akkor 37 százalékuknak volt valamilyen megtakarítása. A mélypont 2008 végén volt, akkor 20 százalék alatt volt a megtakarítási hajlandóság” – teszi hozzá Bacher János.

A megtakarítások szerkezetét vizsgálva kiderült, hogy az emberek fele bankbetétben tartja pénzét, mindössze a megkérdezettek ötöde rendelkezik nem banki jellegű megtakarításokkal (műtárgy, arany). A megkérdezettek 10 százaléka továbbra is otthon tartja a tartalékait készpénzben, 19 százalékuk pedig nyugdíj-előtakarékossággal, életbiztosítással rendelkezik.

„Az emberek 70 százaléka arra számít, hogy a következő egy évben csökkenni fognak megtakarításai, 20 százalék vár stagnálást, 10 százalékuk pedig megtakarításainak növekedését várja” – vázolta fel az egyik legfontosabb tanulságot a Gfk Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója. A háztartásuk jövedelmét illetően 67 százalék csökkenésre számít, 23 százalék vár stagnálást, 9 százalék pedig jövedelmeinek növekedést várja.

A tartalék nélküliek kevesebb mint tíz százaléka keresi magában a hibát, ők úgy gondolják, hogy egy kicsit talán rajtuk is múlik, hogy nincs félretett pénzük. Ezeknek az embereknek a 26,7 százaléka úgy véli, hogy nagyobb odafigyeléssel több mint 5000 forintot meg tudna takarítani havonta.

Az emberek majdnem fele bízik a bankokban

Az első ízben elkészült felmérés szerint a magyarok majdnem fele (45 százalék) bízik a bankokban, a kimondottan bankellenesek aránya mindössze 20 százalék körül van. Ugyanakkor még a bankokban nem bízó emberek jelentős része is elismeri azt, hogy a pénze jobb helyen van a bankban, mint otthon.

A legtöbb ember azzal indokolja megtakarításainak elmaradását, hogy alacsony a jövedelme, mely a folyó kiadások után a hónap végére elfogy. A felmérésben válaszolók 78 százaléka szerint a jelenlegi helyzet nem kedvez a megtakarításoknak.

A kérdőív végén megkérdezték a résztvevőket, mit csinálnának, ha hirtelen nyernének egymillió forintot. A válaszok szerint az emberek 31 százaléka a lakását újítaná fel, 29 százalék pedig a bankba tenné a hirtelen jött pénzt, hogy kamatozzon. Az emberek 25 százaléka kisegítené családtagjait, 20 százalék pedig hiteleinek egy részét törlesztené egymillió forintból.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!