Az étkezési és az üdülési csekkek kedvezően változtak
A céges telefonoknál már szeptemberben szigorítottak
2007-től természetbeni juttatásként kell adót fizetni a cégtelefonok (mobil, vezetékes és IP-alapú) magáncélú használata után is. Már tavaly szeptembertől hatályos a céges telefon magáncélú használata után fizetendő 54 százalékos adó is, ami januártól is érvényben marad. A járulék kiszámításakor két lehetőség közül választatnak a vállalkozásoknak: vagy tételesen elkülönítik a hívásokat, vagy a részletes telefonszámla (a forgalmi és az előfizetési díjat is beleértve) 20 százalékát számítják bevételnek.
Változást volt az is, hogy a céges telefonok után a társaságok szeptembertől az eddigi 50 százalék helyett az áfa 70 százalékát igényelhetik vissza. Viszont a teljes áfa visszaigényelhető, ha a cég a telefonszolgáltatás ellenértékének 30 százalékát továbbszámlázza (eddig ez az arány 50 százalék volt). Az új szabályok immár az uniós előírásoknak is megfelelnek.
Szerény emelés az étkezési jegyeknél
Öröm az ürömben, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács partnerei nyomására idén januártól némi enyhülés is életbe lép. A parlament ugyanis elfogadta az étkezési utalványok adómentes értékének növelését. Így a hidegétel utalványok adómentes határa 4500 forintról 5 ezerre, a melegétel utalványoké pedig 9 ezerről 10 ezer forintra emelkedett január elsejétől. Ez azért is fontos, mivel a munkáltatók több mint 90 százaléka biztosít munkavállalói számára étkezési hozzájárulást.
Az étkezési utalványok mellett, kedvezően alakult az ajándék utalvány és a beiskolázási hozzájárulás értéke is. A 2006-os 19 helyett mostantól 20 ezer forintig lehet köztehermentesen iskolakezdési támogatást adni. Az ajándékutalvány adómentesen juttatható mértéke pedig közel 10 százalékkal növekedett. Az étkezési és melegétel, valamint az ajándék utalványok azonban továbbra sem tartoznak bele a béren kívüli juttatásokra vonatkozó 400 ezres keretbe.
Az adómentes üdülési csekket viszont szélesebb kör veheti mostantól igénybe. Az már csak hab a tortán, hogy az üdülési csekket (amelyre akár szociális alapon is lehet pályázni) az eddiginél jóval több szolgáltatásra fel lehet használni. Így például gyógy- és egészségügyi üdülésnél, vagy betegség-megelőzési szabadidő sportoláskor esetleg rekreációs (ismertebb nevén wellness) üdülés esetén is fizetni lehet a fent említett csekkel.
Az adóköteles béren kívüli juttatások szabályainak megváltoztatása - a kormány Új egyensúly programjának tervei szerint - idén várhatóan 20 milliárd forint többletbevételt jelent majd a költségvetésnek.
Körte Ildikó