5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Márciushoz képest ugyan némileg optimistábbak lettek a magyarországi cégek, de a kilátásokat a többség még mindig igen borúsnak találja. Az Ecostat felmérése szerint a múlt hónapban mind a nagyvállalatok, mind a kkv-k körében javult a gazdasági helyzet megítélése, azonban a vállalatok egy része további elbocsátásokra készül.

Az Ecostat TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-indexe 2009 áprilisában 60,8 százalék, az előző hónaphoz képest több mint hét százalékponttal emelkedett. A bizalmi indexek tendenciája 2007 vége óta meredeken csökken, a trendvonal meredekségét az utolsó két hónap konszolidáltabb eredményei valamelyest mérsékelték. A kis- és középvállalati konjunktúra-index 56,6 százalék, márciushoz képest kissé javult. A hazai vállalkozások üzleti bizalmi trendje augusztus óta csökken, a mutató februárban érte el időleges mélypontját, márciusban és áprilisban kismértékben javult.

A hazai nagyvállalatok visszajelzései szerint 56 százalékuk teljesítménye az elmúlt három hónapban csökkent, 36 százalékuké nem változott. A termelési előrejelzések ennél kedvezőbbek, negyedéven belül csökkenő teljesítménnyel 44 százalékuk, változatlannal 36 százalékuk kalkulál.

A válságkezelést a nagyvállalatok elsősorban költségeik csökkentésével, tevékenységük racionalizálásával igyekeznek megoldani. A fejlődéssel számoló cégek 23 százaléka tevékenységi körének bővítésével tervezi növelni bevételeit. Ehhez sokan EU-s támogatásokat is igénybe vesznek.

A termelés diverzifikálása a jelenlegi kereslethiányos időszakban nehéz és kockázatos, a válság utáni termelési, értékesítési struktúra körvonalai ugyanis alig érzékelhetők. A cégek készletszintje napjainkra igazodott a mérséklődő kereslethez, a vállalatok kétharmada úgy nyilatkozott, hogy készletei összhangban vannak a termelői igényekkel, 18-18 százalékuk szerint kismértékben meghaladja azt, illetve annál alacsonyabb. A foglalkoztatás terén körültekintően viselkednek a nagyvállalatok, a jelenlegi foglalkoztatási szint fenntartását 40 százalékuk tervezi, leépítést tervez 39 százalékuk, kisebb létszámnövelést majd minden tizedik tart szükségesnek. A beszámolók szerint a leépítésre kerülő létszám többségüknél 10 és 50 fő között változik. A havi statisztika szerint a felvételek nem kompenzálják az elbocsátásokat, a munkanélküliségi ráta mérsékelt ütemben emelkedik. A válságkezelés fontos eszköze az értékesítési árak szinten tartása, áremeléssel, illetve csökkentéssel a vállalatok 10-15 százaléka számol.

A visszajelzései alapján a nagyvállalatok fejlődését döntő mértékben a gazdasági környezet bizonytalansága, a gyenge kereslet és a forint változékonysága nehezíti. Az exportorientált nagyvállalatok 28 százaléka tart a kiviteli lehetőségek csökkenésétől, 56 százalékuk az exportban nem számol változással. Növekvő kivitellel a cégek mindössze 16 százaléka számol.

Az üzleti környezet megítélése meglehetősen negatív, a cégek háromnegyede a jövőre vonatkozóan továbbra is problémásnak tartja a körbetartozások nagy volumenét, az üzleti morál romlását, a hitelhez jutás nehezedő feltételrendszerét és az adó- és járulékterhelés mértékét.

A gazdasági válság magyarországi következményei a hazai kis- és középvállalati szektor működési feltételeit sok tekintetben hátrányosan érintik. A legnagyobb problémának az látszik, hogy e vállalati kör tőkeellátottsága alacsony, az elhúzódó válság kezeléséhez a vállalkozások nem rendelkeznek megfelelő tartalékokkal.

A hazai kis- és középvállalkozások visszajelzése szerint az elmúlt negyedévben 8 százalékuk termelése növekedett, 29 százalékuké nem változott. Csökkenő teljesítményről 63 százalékuk adott számot. A következő negyedévre vonatkozó termelési előrejelzésükben növekedéssel 18 százalékuk, szinten maradással 35 százalékuk számol. Teljesítménye csökkenését a cégek 47 százaléka jelezte, kevesebben, mint az előző hónapokban.
 
A KKV-k megítélése alapján fejlődésük legfőbb akadályát a gyenge hazai vásárlóerő, a kiszámíthatatlan gazdasági környezet és a túlzott mértékű elvonások jelentik. A vállalkozások 43 százaléka belföldi piacain csökkenő, 44 százalékuk változatlan kereslettel számol. Megítélésük szerint export piacaikon 28 százalékuk értékesítési lehetősége gyengülni fog, 60 százalékuké szinten marad.

A hazai cégek határokon belüli versenyképessége rövid távon 65 százalékuknál stabil marad, 12 százalékuknál javulhat. Külföldi piacképessége 71 százalékuknál várhatóan nem változik, egyötödüknél gyengülő versenyképesség várható.

A foglalkoztatott létszámot a cégek 9 százaléka fél éven belül kismértékben bővíthetőnek, 46 százalékuk elégségesnek minősítette. A következő hat hónapban kismértékű leépítést 38 százalékuk, jelentősebbet 7 százalékuk tervez megvalósítani.

A hazai cégek beruházási hajlandósága áprilisban 25 százalék, megegyezik a februárival és az előző hónapénál valamivel alacsonyabb. A vállalkozások áprilisi előrejelzése szerint fél éven belül a likviditási helyzet 9 százalékuknál javulhat, 37 százalékuknál várhatóan nem változik. Rosszabbodó pénzügyi feltételek mellett a KKV-k 54 százaléka fog működni, ez közel áll az előző hónapokban mért arányhoz. A rendelésállomány alacsony szintje az utolsó hónapokhoz képest érdemben nem változott, 63 százalékuknál a megrendelések összege alacsonyabb a szezonban elfogadhatónál.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!