3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Átlagosnak megfelelő mennyiségű időt töltöttünk tavaly munkával a legfrissebb adatok szerint, az ezen idő alatt elvégzett munkáért viszont megdöbbentően kevés fizetést kaptunk.

2016-ban átlagosan 1761 órát dolgozott egy magyar munkavállaló, derül ki az OECD legfrissebb statisztikájából. Ezzel egy 2012 óta tartó trend tört meg, azóta ugyanis most először mutatott emelkedést a ledolgozott órák száma. A növekedés nem feltétlenül előnyös, ám még nem lógunk ki a sorból, hiszen az 1761 óra alig marad el valamivel az OECD átlagától. Ezzel egyben a történelmi mélypontról is elmozdultunk, hiszen egy évvel korábban, a 2015-ös adat jelentette ezt 1995 óta. 

A legtöbbet Mexikóban dolgozták a munkavállalók tavaly, 2255 órát, míg a legkevesebbet Németországban, 1363 órát. A visegrádi országok vonatkozásában annyi változás történt a 2015-ös adatokhoz képest, hogy hazánk megelőzte Szlovákiát, ahol egyébként egy év alatt 14 órával 1740-re csökkent a ledolgozott órák száma. A cseheknél 1770, a lengyeleknél pedig 1928 óra volt az egy főre eső átlagos munkával töltött idő tavaly.

Miközben a ledolgozott munkaórák alapján az OECD-tagállamok középmezőnyébe tartozunk, nem mondható el ez a munkáért kapott fizetést illetően. 

A nemzetközi szervezet nemrég publikálta a bérekre vonatkozó statisztikáját is, ami szerint 2016-ban átlagosan egy munkavállaló átlagos bruttó keresete 21 711 dollár volt, ami előző évhez képest 5,1 százalékos növekedés eredménye. A béremelkedés mértékével a tagállamok élvonalában vagyunk, hiszen előttünk mindössze 4 tagállam szerepel: Izland (+8,9 százalék), Lettország (+6 százalék), Lengyelország (+5,4 százalék) és Észtország (+5,3 százalék). Igenám, viszont ennek ellenére a rangsor legvégén szerepel a magyar bér, mindössze Mexikóban kerestek ennél kevesebbet a dolgozók, 15 311 dollárt.

A bérek elmúlt években mutatott alakulását tekintve nem túl rózsás Magyarország helyzete,

2010-hez képest ugyanis bár 2,5 százalékos volt a dollárban regisztrált növekedés mértéke, a rangsorban 3 helyet csúsztunk vissza.

Vagyis a bérfelzárkózásunk közel sem halad jól nemzetközi viszonylatban. 2010-ben még az észtek, a litvánok és a lettek is kevesebb pénzért dolgoztak, mára viszont mindhárman megelőzték hazánkat. Ráadásul nem lehet elmondani, hogy egy hajszálon függött volna a helyzet, hiszen a letteknél 6 év leforgása alatt 28, a litvánoknál 24, az észteknél pedig 16 százalékkal nőttek a bérek. Így akár több ezer dollárral is több pénzért dolgozhatnak, mint a magyarok.

Az élen egyébként Luxemburg áll 62 636 dollárral, mögötte USA 60 154, és Svájc 60 124 dolláros éves fizetéssel. A visegrádi országok közül az élen Lengyelország áll 25 921 dollárral, a csehek átlagosan 23 722 dollárt vihettek haza, a szlovákok pedig 23 508 dollárt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!