2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén januárban feltételezésünk szerint értékesítés miatt közel 40 milliárddal csökkent a nyugdíjalap devizaeszközeinek értéke. A forintállomány viszont hasonló mértékben emelkedett.

A decemberi 310 milliárd forintos állomány januárban kismértékben emelkedett, így az Államadósság Kezelő Központ honlapján megjelent adatok értelmében január végén 312 milliárdos volt a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő alap vagyona.

A 3 milliárdos emelkedés egyébként könnyen több is lehetett volna, ha a devizaeszközök értéke nem csökken ilyen nagy mértékben, ám nézzük inkább sorjában a dolgokat.

Az alap forinteszközeinek értéke a decemberi 103,3 milliárd forint után 149,5 milliárd volt január végén, ami 48 százalékos emelkedésnek felel meg. Hasonló irányú változás egyébként legutóbb tavaly június és szeptember közötti hónapokban volt megfigyelhető. Ahogy akkor, így most is a legnagyobb növekedés a számlapénz soron volt tapasztalható, hiszen ennek értéke egy hónap alatt a tízszeresére emelkedett 5,1 milliárdról 50,5 milliárd forintra. Ennek magyarázata a részvények után kifizetett esetleges osztalékok lehetnek, illetve az, hogy feltehetően az ÁKK a devizaeszközökből jelentősebb mennyiséget adhatott el. (A meglévő részvényállományon ugyanis ekkora nyereség és hozam nem lenne elérhető, devizaoldalon pedig nem volt olyan mértékű "borulás" a piacon, amely ekkore leértékelődést eredményezett volna). Ezen túlmenően 71 milliárdnyi befektetési jeggyel és ETF-ekkel, illetve 23 milliárdnyi részvénnyel rendelkezik az alap a forint oldalon.

A devizaeszközöket nézve a fentiekkel ellentétes változás következett be, hiszen a decemberi 206,5 milliárdos érték 162,5 milliárdra csökkent, ami 21 százalékos elmaradást jelent. Mivel ebben a hónapban eszközátadás a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő részére nem történt, minden bizonnyal a változásban az értékesítés, és némi átértékelődés játszhatott szerepet januárban. Részleteiben nézve az látszik, hogy a befektetési jegyek és ETF-ek értéke 24 milliárddal 60,5 milliárdra csökkent, míg a részvényeké 107,3-ról 89-re mérséklődött. Emellett decemberben az alapnak volt még 1,6 milliárdnyi számlapénze, ami januárra teljesen elapadt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!