3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem arról írnék, hogy egy dollár nagyjából egy svájci frankot ér, hanem sokkal inkább arról, hogy a dollár erősödése pont olyan fájdalmakat fog okozni a feltörekvő világnak, mint amit nálunk a svájci frank okozott. Nem aprócska balesetről, hanem várhatóan sokéves problémákról beszélünk.

Épp úgy, ahogyan a 2000-es évek elején svájci frank hitelekből finanszírozott lakossági fogyasztás húzta fel a magyar gazdaság teljesítményét, a feltörekvő országok jelentős részében, különösen a nyersanyagtermelőknél, hasonló időszak volt 2010-tól, csak svájci frank helyett dollárban, és jellemzően nem a lakosság, hanem a vállalatok adósodtak el - egyébként a recept ugyanaz. Az egymást követő amerikai QE programok által mesterségesen alacsonyra nyomott hozamkörnyezetben bombaüzletnek tűnt a szándékosan gyengített dollárban hitelt felvenni az egyébként is növekvő gazdaságokban, és beruházni. A probléma abból adódik, hogy a hiteleket vissza is kell ám fizetni, és pont úgy, mint a svájci franknál, a hitelvisszafizetés a devizát erősíti, igen hosszantartó folyamat is lehet ez.

Az árupiacok beomlása éppen akkor gyengítette le ezeket a gazdaságokat, amikor a dollárkamatok elkezdtek emelkedni, aminek hatására a dollár erősödik. Iszonyatos kelepcébe kerültek ezek a vállalatok, és a mögöttük álló gazdaságok is: végtermékeik ára csökken, miközben adósságszolgálatuk hihetetlen mértékben megugrik, hiszen egyre drágább dollárban kell azt visszafizetni, ráadásul a kamatszint is emelkedik, 2015 elején 2-3 éves magasságokba emelkedett ezeknek a cégeknek a hozamfelára:

//research.stlouisfed.org/fred2/series/BAMLEMHBHYCRPIEY

//research.stlouisfed.org/fred2/series/BAMLEMCBPIOAS

Pont mint nálunk: egyszerre ugrik a kamat és az árfolyam. A magyar lakosság bevételei forintban voltak, de egyre magasabb kamatok mellett kellet volna visszafizetni az egyre drágábbá váló svájci frankot. A feltörekvőknél ugyanez a helyzet: miközben számos vállalat bevételei lírában/reálban/rubelben képződnek és ráadásul a recesszió miatt még lehet hogy csökkennek is, a dollárban fennálló adósságot kellene visszafizetni, ami egyre több rubelbe, reálba, lírába kerül. és még a kamatok is mennek felfelé...

Pontosan tudjuk mi a folytatás: növekvő rossz hitelállomány, még több hiteltörlesztés, ami tovább erősíti a dollárt, legyengülő lakossági kereslet, recesszió. Mi már átéltük, most a nemrégiben dollárban eladósodott országok jönnek.

Nem lennék most szívesen keleti nyitás :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!