3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Uniós átlaghoz viszonyítva a közelmúltbeli jövedéki adó emelések ellenére is a 27 tagállamban nálunk a legolcsóbb a dohánytermék és az alkohol. Ezzel szemben az élelmiszer ennél sokkal drágább.

Lehet még hova emelni a cigi és az alkohol árát

Az unió statisztikai hivatalának legfrissebb jelentése az egyes tagállamok kiskereskedelmi árszintjét összegezte, illetve bontotta le termékcsoportokra. Ez utóbbi alapján az uniós átlaghoz képest Magyarországnál olcsóbban a tagállamok közül sehol sem lehetett 2011-ben a függőséget is okozó termékekhez hozzájutni. Bár nem sokkal vagyunk elmaradva Bulgáriától, ahol 64 százalékos az árszint, ahogy Románia 66 százalékától sem vagyunk távol. Ebből kifolyólag érthető módon a visegrádi országok viszonylatában is az utolsó helyen állunk: az uniós átlaghoz képest Csehországban 85 százalék, Lengyelországban 73 százalék és Szlovákiában 84 százalék az árszint.

Az uniós átlaghoz képest a legdrágábban egyébként Írországban lehetett hozzájutni ezekhez a termékekhez, hiszen itt 63 százalékkal meghaladta az ár az átlagot. Közel másfélszer drágább a cigaretta és az alkohol az Egyesült Királyságban (147 százalék) és Svédországban (145 százalék).

Mivel 2011-es adatokról van szó, ezért csak a tavaly novemberi jövedéki adóemeléssel módosult árat vehette számításba a statisztikai hivatal. Ám januárban az áfa 2 százalékpontos emelése, illetve a jövedéki adó újabb emelése nem kizárt, hogy változtatott már ezen a rangsoron. 

Az élelmiszerárak alig maradnak el az átlagtól

A dohány és alkohol árának alacsony szintjéhez képest a hazai élelmiszerárak már sokkal közelebb állnak a tagállami átlaghoz, vagyis lényegesen drágábbak, hiszen 83 százalékos árszintről számolt be az Eurostat. Nálunk olcsóbban vehették meg az élelmiszerjellegű termékeket a cseheknél (80 százalék), Litvániában (76 százalék), Lengyelországban (69 százalék), Romániában (68 százalék) és a legolcsóbban a bolgárok úszhatták meg az élelmiszerek vásárlását az Unión belül 2011-ben.

A visegrádi országok tekintetében Magyarország a cigi és alkohol árszintjével ellentétben már nem az utolsó helyen áll. A szlovákoknál a statisztika szerint a magyarral megegyező az árszint, 83 százalék, ami egyben a legmagasabbat is jelenti, hiszen ahogy az előző bekezdésben már szerepelt, a cseheknél és a lengyeleknél is drágábbak vagyunk.

Összességében egész olcsó a magyar vásárlás

Az uniós átlaghoz képest 101 százalékon áll az elektronikai termékek árszintje, ám ennek ellenére a 27 tagországból 12-ben a magyarnál kedvezőbb áron lehet ezeket beszerezni. Ezzel szemben az éttermi és hotelszolgáltatások tagállami szinten a legolcsóbbak közé tartoznak. A magyar 52 százalék, aminél olcsóbbat csak Romániában (50 százalék) és Bulgáriában (45 százalék) találni. 

Az adatokat összesítése után kiderül, hogy Magyarországon az egyik legolcsóbb a termékkínálat, hiszen az átlaghoz mérve az országunk esetében 64 százalékos arányt közöltek. Ennél alacsonyabb érték csak Bulgária (51 százalék), Románia és Lengyelország (60-60) neve mellett szerepel. A legdrágább termékkínálat az uniós átlaghoz képest Dániában található, ahol 42 százalékkal van a tagállamok átlaga felett. Második helyen áll Svédország 128 és Finnország 125 százalékkal.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!