2015. júliusban a foglalkoztatók által véghezvitt csoportos létszámleépítés nem történt - olvasható a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb közleményében. Ilyenre pedig még sosem volt példa, legalábbis 2009 januárjától kezdődően. Eddig ebből a szempontból a "legjobb" hónap 2015 májusa és 2014 júniusa volt, amikor is egyaránt 220 fő, csoportos létszámleépítés keretein belül történő elbocsátását jelentették be a cégek.
Idén július végéig összesen 6827 dolgozótól váltak meg ilyen formában a vállalkozások, ami viszont 2011 óta a legnagyobb létszámot jelenti az első hét hónapot nézve. Akkor több mint 15 ezer embertől váltak meg a cégek.
Tovább javult a piac
Az NFSZ adatai alapján júliusban kicsit tovább javult a munkaerőpiac helyzete, hiszen 362 022 nyilvántartott álláskereső volt Magyarországon, ami előző hónaphoz képest majdnem 5000-rel, előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 52 ezerrel kevesebb. Így továbbra is többéves mélyponton van a létszám, ami még a következő hónapokhoz kisebb mértékben tovább csökkenhet majd a piac éven belül jellemző mozgásából ítélve.
Az álláskeresőkön belül minden csoportban mérséklődőtt a létszám, legnagyobb mértékben a szociális támogatásban részesülők száma csökkent egy hónap alatt. 126 365-en voltak júliusban, ami 3,4 százalékkal kevesebb a júniusinál.
Az éves bázisú változásokat tekintve sokat javult az ellátás nélküli állástalanokra vonatkozó statisztika. Egy év alatt ugyanis 20,3 százalékkal 183 428 főre mérséklődött a létszám. Igaz, ez még továbbra is állás nélküliek kicsivel több mint felét, 50,7 százalékát teszi ki.
Több lett a munkahely is, de...
Noha a éves és havi bázison is sikerült a korábbinál több munkahelyet létrehozni, ez változatlanul a közfoglalkoztatásnak köszönhető. A támogatott új munkahelyek száma ugyanis 59 047 volt, ami több mint a júniusi duplája, sőt az egy évvel korábbi szintet is közel 1000-rel meghaladja. Ennek köszönhetően a összes létrehozott munkahely tekintetében a második legerősebb hónap volt a július a maga 74 615 pozíciójával, aminél több lehetőség csak márciusban nyílt az álláskeresők előtt. Akkor is "természetesen" a közfoglalkoztatás beindulásának és húzóerejének köszönhetően.
A júliusi adatokra visszatérve a piac önerejéből, támogatás nélkül 15 568 új pozíció nyílt meg az álláskeresők előtt, ami az idei év harmadik leggyengébb "teljesítménye. A korábbi évek adatait vizsgálva megelőlegezhető, hogy az idei év a piaci munkahelyteremtés szempontjából könnyen gyengébb lehet a tavalyinál. Júliustól kezdődően ugyanis már apad a munkaerő-kereslet a cégek részéről, erősebb hónapnak még a szeptember mutatkozhat, ezt leszámítva év végéig látványos megugrásokra már nem igen számíthatunk.
Székely Sarolta
mfor.hu