4p

Mivel hazánkban veszteséges a bankrendszer és így kapnak újabb terheket az intézmények, ez a magántulajdon lábbal tiprásával egyenértékű - mondta egy csütörtök esti beszélgetésen Surányi György, a jegybank korábbi elnöke.

A csütörtök este megrendezett beszélgetés központjában a magyar gazdaság jelenlegi helyzete állt, a résztvevő szakemberek pedig többek között egyet értettek abban, hogy Magyarország nem teljesít jobban. Surányi György, egykori jegybankelnök szerint nemcsak a uniós országokhoz, de a visegrádi országokhoz képest sem állunk jól, bár azt elismerte, hogy idén akár 1 százalékos GDP-növekedés is megvalósulhat. Azt azonban hozzátette, hogy szerinte az "1 százalékos növekedés nem növekedés", már csak azért sem, mert a potenciális növekedési ütemet sem taksálják 1-1,5 százaléknál többre. Ezzel pedig hosszú távon nem lehet kezelni a felmerülő szociális és egyéb problémákat.

Chikán Attila közgazdász szerint hazánk teljesítménye jócskán elmarad a visegrádi országokétól és már nem velük vagyunk igazán versenyben, hanem Romániával és Bulgáriával.

Surányi György szerint "egy terület azonban van, amiben jól teljesít Magyarország, ez pedig a külső egyensúly". Ennek javuláshoz két komponens is hozzájárult: az egyik a csökkenő fogyasztás, a másik pedig a csökkenő beruházási ütem. Utóbbi nagyban bizalomhiány kérdése is, és középtávon igencsak korlátozza a lehetőségeket - véli az MNB egykori elnöke.

Az alulteljesítő pontok közül kiemelte a pénzügyi szolgáltatások hozzájárulását a gazdasági növekedéshez, ráadásul olyan Surányi György szerint a környezetünkben sincs, ahol már 4 éve csökkenne a hitelezés. Mindez az egykori jegybankelnök szerint annak a metódusnak a következménye, ahogy végrehajtották a költségvetési kiigazítást. Ezzel kapcsolatban a szakember úgy véli, annak ellenére, hogy a költségvetési transzferek visszafogása jár az egyik legkisebb GDP-csökkenéssel, a kormány ezt figyelmen kívül, és egyben változatlanul magas szinten hagyta. Ugyanakkor "nagyon helyesen csinálták, hogy a fogyasztási adókat emelték", mert gazdaságpolitikai szempontból ez szintén kismértékben fogja vissza a GDP növekedését. Az azonban rossz lépés, hogy ezzel az üzleti szférát, a szolgáltatói szektort terhelték (pl. tranzakciós és telefonadó), "elfelejtik" ugyanis, hogy a GDP 60 százalékát a szolgáltatói szektor adja a nyugati országokban. "Így mitől várunk növekedést?" - tette fel Surányi a költői kérdést.

"Nincsenek közgazdasági megfontolások"

A bankok adóztatásával kapcsolatban kifejtette, hogy annak mértéke 12-szerese a németnek, és 5-szöröse az osztrák adónak. Ráadásul Európában nem a költségvetést foltozzák a befolyt összeggel, hanem bankmentésre különítik el, hogy ne az adófizetők pénzéből kelljen ezt megoldani a jövőben. És mivel a hazai bankrendszer veszteséges, ez nem más, mint "a lábbal tiprása a magántulajdonnak" - véli Surányi.

Chikán Attila szerint azok a pénzügyi intézkedések, melyekkel elérte a kormány az ország sérülékenységének csökkenését, súlyos hatással jártak. Szerinte "nincsenek közgazdasági megfontolások", sem az intézkedések előtt, sem pedig utána nem számolnak az illetékesek.

Véleménye szerint a sikerpropaganda mindent felülír, és majd később kiigazítanak, ha szükséges. Erre példaként az e-útdíj bevezetését hozta fel, hogy miközben az érintettek az utakon sorra panaszkodnak a rendszerre, az irodában ülők szerint teljesen rendben megy minden, ami gond akad, az is csupán gyermekbetegség.

"Saját lábába rúg a kormány"

A rezsicsökkentésre rátérve megjegyezte, mindennek az energiacégek bizalomvesztése lehet a következménye, ami a pótlólagos beruházások elmaradásához is vezethet. A közgazdász szerint a rezsicsökkentést a cégek közötti piaci versennyel kellett volna megvalósítani. Hasonló véleményen volt ezt a témát illetően Surányi György is, aki kitért arra is, hogy a jelenleg folyó "centralizálunk mindent" hozzáállásról már a tervgazdaság idején is kiderült, hogy nem egészen működik, hiszen minél több ilyen történik, annál inkább széteshet a rendszer.

Másik kritikus következménye a rezsi hatósági döntés alapján történő csökkentésének, hogy ezzel a "saját lábába rúg a kormány". Felmerül ugyanis annak a veszélye, hogy a veszteséges működést a költségvetésnek kell fedeznie, de lehet szó a fejlesztésekről, karbantartásokról, javításokról is, ez pedig egy feszes költségvetés esetén megszorításokat eredményezhet.

Bár az infláció történelmi mélypont közelében van, ez egy "művi döntés eredménye" - mondta Surányi. Ez pedig hosszú távon nem fenntartható, ugyan a kereslethiány egy időre stabilizálhatja is ezt a szintet a volt jegybankelnök szerint.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!