2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Miközben a világ csodálkozva bámulja az ostobaság kicsúcsosodását az USA-ban, és amiatt aggódik, hogy a negyedik negyedévben ebből kisebb gazdasági visszaesés is lehet, az európai periféria-tőzsdék a surranópályán emelkednek. Mit emelkednek?! Rakéta módjára törnek az ég felé.

Mind az olasz, mind a spanyol tőzsdeindex bő kétéves csúcsra tört, ami ugyanannak a témának egy másik megnyilvánulása, amiről mostanában sokat írtam: gazdasági normalizáció. A recesszióban fetrengő gazdaságoknak (és vállalataiknak) már az is csodálatos hír lenne, ha az európai gazdaság végre tényleg kicsit beindulna, s növögetne mondjuk  1-2%-kal, mert ezzel egyszerre csökkennének az államcsődkockázatok (növekvő nominális GDP), csökkenne a költségvetési hiány(növekvő adóbevételek+csökkenő jóléti kiadások), és nőnek a vállalati profitok. Ha kellően sárba tiport egy ország gazdasága, akkor egész kis növekedés is elég a környezetben ahhoz, hogy a vállalkozások helyzete ugrásszerűen javuljon.

Például ha egy mütyürkegyár fix költsége 50, változó költsége pedig az árbevétel 50%-a, akkor ha 100 az árbevétele, akkor nincs profitja. De ha egy kicsit is tud nőni az árbevétel, mondjuk 105-re, akkor máris 2,5 egység profitja képződik. Ha még valami adóssága is van, akkor ez a kis változás a csőd és a fennmaradás közötti különbséget jelentheti. Az első esetben ugyanis egyre mélyebb adósságcsapdába kerül, a másodikban meg tudja fizetni a kamatokat legalább, sőt az adósság mértékétől függően akár profitábilissé is válhat.

Márpedig a periféria-tőzsdék ugyancsak a mélyben vannak: a spanyol index 16000-en tetőzött 2007-ben, és 6000-ig esett 2012-ben, de még mindig csak 9400-on van. Az olasz index 43000-ről 13000-ig zuhant, s még mindig csak 18000-n van. Úgyhogy lehet még tér az emelkedésre.

Egyébként a magyar kis-közepes részvényeket tömörítő BUMIX index is éves csúcson van (bár ez nagyrészben az EGIS-felvásárlás eredménye), de sok egyedi kisebb papír is éves csúcs környékén lófrál, pl: Nyomda, Danubius, Rába, GSpark, TVK, tehát itt is vannak életjelek. Mivel eléggé régóta tart a recessziós-depressziós időszak mind Magyarországon, mind az EMU-periférián, ezért a megnyugvás-javulás-normalizáció komoly változásokat hozhat az eszközárakban...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!