Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint március 30-án járt le egy 10 évvel ezelőtt kibocsátott 500 millió font értékű devizakötvényünk, melyre 5 százalékos kamatot fizettünk. Az adósságkezelő adatai szerint a kötvény állománya tavaly év végén 491,178 millió font volt, vagyis ennyit kellett most visszafizetnünk.
Az aktuális árfolyam mellett ez azt jelenthetné, hogy 195,7 milliárd forintnyi kötelezettséget teljesítettünk a héten, a történet azonban nem ennyire egyszerű. Az adósságkezelő ugyanis a devizakötvényekből befolyt összegeket rendre "elswapolja", vagyis euróra váltja be az árfolyamkockázatok csökkentése érdekében. A kötvény kibocsátása után a fontkötvény átváltásából (a meglévő állománnyal számolva) 697,4 millió eurót kaptunk, ami a mostani euró-forint árfolyammal számolva 218,67 milliárd forintot jelent, vagyis ennyit kellett fizetnünk szerdán.
Noha az összeg jelentős, valójában minden bizonnyal nem okozhatott gondot a törlesztés. Az adósságkezelő ugyanis a likviditás biztosítása és a "tartalékok" feltöltése érdekében többször is a tervezettnél nagyobb összegben értékesített állampapírokat az aukcióin. Emellett a magyar lakosság is minden eddiginél nagyobb mértékben vállalt szerepet a magyar adósság finanszírozásában; idén ugyanis rekordot döntött a lakossági állampapírok értékesítése.
A jegybanki adatok alapján a kormány Magyar Nemzeti Banknál vezetett Kincstári Egységes Számláján is megvan a fedezet a törlesztésre, a február végi állapot szerint 1351 milliárd forint volt rajta, melyből 873 milliárd forint-, 477,9 milliárd pedig devizabetét formájában.
A törlesztés az év elején újra megugró GDP-arányos államadósságot is mérsékelheti, a 218,67 milliárd forint ugyanis a GDP közel 0,6 százalékát jelenti. Vagyis változatlan nevező mellett a devizakötvény törlesztése önmagában ilyen mértékben lenne képes mérsékelni az adósságrátát.
Székely Sarolta
mfor.hu