4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vállalkozások többsége a válság hatására visszafogta beruházásait, de számos cég számára az „előremenekülés” volt a fennmaradás záloga: vagyis a fejlesztés, új termék bevezetése, új szegmens megközelítése, melyekhez gyakran van szükség külső forrás bevonására. Az elmúlt években a külső finanszírozási megoldások közül különösen a Széchényi Kártya Program nyújtotta hitellehetőségek voltak népszerűek a vállalkozások körében.

A Széchenyi Kártya Program

Tíz éve indult el a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási helyzetének javítására létrehozott Széchenyi Kártya Program. Ezidáig a hiteligénylések száma meghaladta a 218 ezret, és több mint 162 ezer hitelügylet jött létre. A kártyabirtokosok gazdasági stabilitása, pénzügyi ereje növekedett, ami a válság alatt nagyban hozzájárult a munkahelyek megtartásához is.

A Széchenyi Kártya Konstrukció 2010-ben bővült programmá. Ekkor vezették be a forgóeszközhitelt és a beruházási hitelt. A program elemei egymásra épülnek, és egyidejűleg is felhasználhatók. 2011. szeptember 1-jétől a KAVOSZ Zrt. a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával elindította az Agrár Széchenyi Kártya konstrukciót, 2012 tavaszától pedig igényelhető az uniós pályázatokon való részvételt segítő Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel.

A hiteligényléseket a KAVOSZ országszerte működő mintegy 300 irodája fogadja be, és továbbítja a hitelintézetekhez. A vállalkozások hitelhez jutását a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., illetve az Agrár Széchenyi Kártya esetén az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány készfizető kezességvállalása segíti. Az állam az egyes ügyletekhez kamat- és garanciadíj-támogatást biztosít.

Hitellehetőségek a Széchenyi Kártyával

A Széchenyi Kártya szabadon felhasználható, legfeljebb 25 millió forintos folyószámlahitele a már legalább egy éve működő mikro-, kis- és középvállalkozások átmeneti pénzügyi gondjainak megoldását szolgálja. Emellett akár pályázati pénzek igényléséhez önerőként is felhasználható a hitelkeret. A hitel futamideje 2 év (1 év után felülvizsgálat következik, mely után változatlan feltételek esetén újabb 1 évre meghosszabbítható a futamidő). A hitel rulírozó jelleggel folyószámlahitelként működik, a bank csak a ténylegesen fennálló hiteltartozás mértéke után számol fel kamatot.

A Széchenyi Forgóeszközhitel futamideje legfeljebb 36 hónap. Az igényelhető hitel összege 1 millió forinttól 25 millió forintig terjedhet. A napi nehézségek áthidalása mellett árubeszerzésre, forgóeszköz vásárlására fordítható a hitel, amelyet meghatározott fix részletekben havonta kell visszafizetnie a vállalkozásoknak.

A Széchenyi Beruházási Hitel legfeljebb 50 millió forint összegben igényelhető, akár 10 éves futamidőre is. A vállalkozás beruházásainak, fejlesztéseinek megvalósítását segítő hitel felhasználható többek között ingatlanvásárlásra, -építésre és tárgyi eszközök beszerzésére.

Az Agrár Széchenyi Kártya az agrárium igényeire szabott hitelkonstrukció, a mezőgazdasági termékek előállításával, feldolgozásával és forgalmazásával, erdő-, vad- és halgazdálkodással foglalkozó mezőgazdasági őstermelők, családi gazdálkodók, egyéni vállalkozók, illetve társas vállalkozásként működő kis- és középvállalkozások igényelhetik. A legfeljebb hároméves lejáratú folyószámlahitel hitelkeretének összege 500 ezer és 25 millió forint között mozog.

A Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel az EU-s pályázatokon való részvételt, vagy a nyertes projektek megvalósítását segíti. Az igényelhető hitelösszeg egytől 50 millió forintig terjedhet, futamideje 12–120 hónap.

A Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel az elnyert EU-s forrásokat előlegezi meg, utófinanszírozású projekthez igényelhető, melyet majd a később beérkező támogatásból kell törleszteni.A hitelösszeg egy és 50 millió forint közötti, a futamidő pedig 12–60 hónap.

Hol érhető el?

A Széchenyi Kártya a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamarák irodáiban, a cég tagsága szerinti VOSZ irodáiban vagy a KAVOSZ Zrt. irodáiban igényelhető. Ezután a az adott terméket kínáló választott bankban kerül elbírálásra a kérelem, pozitív válasz esetén a bankfiókban van lehetőség a hitelszerződés megkötésére .

A hazai bankok többsége csatlakozott a programhoz, a fent felsorolt különböző célú megoldások közül a folyószámlahitel és a forgóeszközhitel szinte mindegyik banknál elérhető.A Budapest Bank tavaly augusztus óta kínálja ezen termékeket. „Egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk, főleg a folyószámlahitel terén. E hiteleket elsősorban a mögöttük álló garanciavállalásból adódó kifejezetten kedvező és egyben átlátható árazás teszi vonzóvá a vállalkozások számára” –mondta Erdei Zsuzsa, a bank mikro-üzletágának vezetője.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!