Miután a múlt héten sikeresnek bizonyult a görög adósság részleges elengedését gyakorlatba ültető kötvénycsere az ország magánhitelezőivel, az eurózóna pénzügyminiszterei még pénteken úgy döntöttek, hogy 35,5 milliárd eurót folyósítanak a 130 milliárd eurós mentőcsomag első részleteként. A maradékra vonatkozóan azonban még nem született hivatalos jóváhagyás, bár hétfőn sem a csoportot vezető Jean-Claude Juncker, sem Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter nem hagyott kétséget afelől, hogy ez még a héten várható.
A görög Evangelosz Venizelosz Brüsszelben elmondta, hogy a kötvénycsereprogramban 96 százalékos részvételt sikerült már elérni. Tárcája előzőleg közleményben jelentette be, hogy a program lezárult, névértéken összesen 177,25 milliárd euró kötvény értékesítésével.
Brüsszelben több miniszter - köztük az osztrák Maria Fekter - méltatta azt, hogy a Görögországot segítő intézkedésekkel sikerült stabilizálni az euróövezetet, és ezzel növekedett a bizalom is a zóna országai iránt. Juncker leszögezte azt is, hogy Spanyolországnak - amely nemrégiben jelezte, hogy az idén nagyobb lesz a hiánya a tervezettnél - jövőre teljesítenie kell deficitcélját, vagyis a hiánynak a bruttó hazai termékhez (GDP) képest 3 százalék alatt tartását.
Luís de Guindos spanyol pénzügyminiszter a találkozóra érkezve megerősítette, hogy Madrid továbbra is teljes mértékben elkötelezett a pénzügyi fegyelmezettség és az uniós pénzügyi szabályok betartása mellett. Mint mondta, a hétfői és keddi brüsszeli ülésen be kívánja mutatni az ország konszolidációs és reform erőfeszítéseit.
Wolfgang Schauble egy újságírói kérdésre válaszolva azt hangoztatta, hogy Spanyolországot nem lehet összehasonlítani Görögországgal, az utóbbi "teljesen egyedi eset" az euróövezetben. Spanyolország szerinte jelentős mértékű haladást mutatott fel, és elsősorban azt kell megerősítenie, hogy meg is marad a megfelelő úton.
Az Eurócsoport találkozójának egyik témája az euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmus (a válságos időkben igénybe vehető mentőmechanizmus) keretének véglegesítése is. A jelenleg 500 milliárd eurósra tervezett keret várhatóan még növekedni fog, de Juncker már előre jelezte azt is, hogy erről csak a hónap utolsó napjaiban vár döntést.
A találkozó kedden a teljes EU huszonhét pénzügyminiszterének ülésével folytatódik. Azon napirenden lesz a Magyarország ellen túlzott államháztartási hiány miatt folyó eljárás keretében kidolgozandó újabb ajánlás is, beleértve azt a javaslatot, hogy a jövő év elejétől függesszék fel a Magyarországot megillető kohéziós keret egy részének lehívhatóságát, ha fél éven belül nem születnek újabb intézkedések a deficit tartós leszorítására. Uniós források egybehangzó előzetes nyilatkozatai szerint Brüsszelben arra számítanak, hogy a javaslatot a miniszterek elfogadják.
MTI