A bizonytalanságtól való félelem miatt az idén Szlovákiában megugrottak a lakossági megtakarítások. 2008 hasonló időszakához viszonyítva a megtakarítások 21 százalékkal nőttek, csak az év első 3 hónapjában 533,6 millió eurót tett félre a lakosság, írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.
Az újság szerint ezzel párhuzamosan az emberek igyekeztek visszafogni kiadásaikat, ami a téli hónapokban a növekvő magyarországi bevásárlásokban nyilvánult meg, napjainkban pedig az üzletláncok saját márkás termékeinek egyre intenzívebb megvételében. A némileg drágább, márkás cikkek – Pozsonyt, Zsolnát, Trencsént és még néhány prosperáló várost leszámítva – szinte alig fogynak, miközben a kiskereskedelmi láncok kevésbé csillogó, ám annál olcsóbb saját márkás árucikkei egyre kelendőbbek.
"Gyakorlatilag minden termékcsaládban érezzük a saját címkénk alatt forgalmazott áruk felfutását, ami leginkább a stratégiailag fontos étolaj, rizs és cukor esetében érződik. Egy év leforgása alatt ebben a szegmensben 30 százalékkal nőtt a forgalom" – mondta Martin Katriak, a Coop Jednota Slovensko alelnöke, hozzátéve: a saját márkanév alatt forgalmazott cikkek körét bővítik.
Hasonló irányzatról számolt be Olga Hrnciarová, a Tesco Stores üzletlánc szóvivője is. Ez nem véletlen, mivel e kategóriában 15-20 százalékkal alacsonyabbak az árak. A Tesco szintén bővíti a saját márkás cikkei körét. „Főleg az élelmiszerek és a napi igényeket kielégítő termékek kínálatát bővítjük” – állítja Hrnciarová.
Az olcsóbb termékek főleg a munkanélküliség által leginkább sújtott régiókban fogynak. A saját márkás cikkeket forgalmazó üzletláncok hangsúlyozzák, a minőségből nem engednek, legfeljebb kisebb csomagolásban, alacsonyabb árkulccsal hozzák ezeket forgalomba.
A takarékosság, a lefaragás irányzata jogos, hiszen az unió árszintjét 100-nak véve Szlovákiában az élelmiszerek és az alkoholmentes italok árszintje már 81 százaléknál jár. A gazdasági tárca szintén megállapította, számos, Szlovákiában forgalmazott termék ára az uniós átlagon vagy afölött mozog, miközben az itteni fizetések mélyen elmaradnak az uniós szinttől.
MTI/Menedzsment Fórum