3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szerkezeti reformok szükségesek és elkerülhetetlenek - jelentették ki a IX. Pénzügyi csúcstalálkozón a gazdasági növekedéssel foglalkozó panel résztvevői, akik igen eltérően ítélték meg a jövő évre tervezett államháztartási hiány nagyságát.

A Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) által pénteken Budapesten szervezett konferencián Szapáry György közölte: azért írta alá a 29 közgazdász által készített felhívást, amely az elhibázott jövő évi költségvetésre hívta fel a figyelmet, mert ez a véleménye. "Ki kell lépni abból a folyamatból, ami a kormányok folyamatos túlköltekezéséből adódik, s amelyet azok a közgazdászok is támogattak, akik a 2002 óta működő kormányok árnyékában éltek" - tette hozzá a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke, aki emlékeztetett arra is, hogy az általa 2005-ben feltárt, s korábban be nem ismert deficit mértékét később a miniszterelnök is beismerte.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató elnöke "döbbenten hallgatta" Szapáry György előadását, abban viszont egyetértett az MNB volt alelnökével, hogy Magyarországon szerkezeti reformokra van szükség.

Szapáry György az oktatás reformja mellett a bürokrácia és a korrupció csökkentésének azonnali napirendre tűzéséről beszélt, Vértes András ezt kiegészítve a legfontosabbnak az egészségügy és a nyugdíjreformot említette.

Az igazi kérdés az, hogyan lehet 170 kórház helyett csak százat működtetni, hiszen a hasonló népességű Svédországban csak 47 van - magyarázta Vértes András.

A jövő évi, GDP-arányosan 3,8 százalékos államháztartási hiányt reálisnak, de bizonyos kockázatokkal terheltnek minősítette Kovács Árpád. Az Állami Számvevőszék elnöke szerint a jövő évi költségvetés technikailag korrekt, de a társadalmi folyamatokat nem képes figyelembe venni. Véleménye szerint például a közösségi közlekedés szereplői kikényszeríthetik, hogy megtakarítás helyett akár többletráfordítás történjen.

Az államháztartás jövő évi, hét százalékot megközelítő deficitjét az MNB elemzésével magyarázta Mellár Tamás, arra hivatkozva, hogy az MNB 4,3 százalékos deficitet, és 2,7 százalékos további, az állami vállalatok konszolidációja miatt esedékes kockázatot jelzett.

Ráadásul jövőre a gazdaság 2-3 százalékkal esik vissza, és az infláció is 4,5-5 százalék lehet, szemben az MNB 4,1 százalékos várakozásával - érvelt a KSH volt elnöke.

Vértes András szerint lehet, hogy a jövő évi magyar költségvetés "ezer sebből vérzik, de ez érvényes valamennyi európai ország költségvetésére is, hiszen válság van".

A GKI elnöke elmondta: nem lehet kizárni a 3,8 százaléknál nagyobb deficitet, ha a következő kormány ezt elfogadtatja az IMF-fel és az Európai Unióval, valamint a  nemzetközi pénzpiaccal. Ha ezt nem teszi az IMF-fel és az EU-val, akkor a pénzpiac kíméletlenül büntetni fogja Magyarországot - figyelmeztetett Vértes András.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!