2015-ben az egyik legfontosabb küldő országból, Oroszországból érkező vendégek száma látványosan visszaesett. Ebből az irányból éves bázison tekintve az év minden hónapjában szignifikánsan kevesebb vendégéjszakát regisztráltak a szállodák, mint egy évvel korábban. A negatív folyamat a hazai idegenforgalmi statisztikákon mindazonáltal nem látszódott, hiszen összességében rekordévet zárt a magyar turizmus.
Az idei év egyik nagy kérdése az volt, hogy a már korábban is csúcsra járatott brit "bulituristákat" sikerül-e itt tartani, az orosz zuhanást sikerül-e megállítani, illetve más országok esetében tud-e erősíteni a magyar szállodaipar. Egy hónap statisztikái persze csalókák is lehetnek, ám a januári számok több fronton is kellemes meglepetést okoztak.
Kezdjük azonban a rossz hírrel: a legtöbb vendégéjszakát hozó német turisták januárban kevesebben jöttek, mint egy évvel korábban. Igaz, ebből a desztinációból már a tavalyi összesítés alapján is visszaesést láthattunk. A német vendégek által a magyar szállodákban töltött éjszakák száma 6 százalékkal esett vissza. Az összességében 4 ezer vendégéjszakát ugyanakkor a brit és az olasz turisták ellensúlyozták, mindkét ország esetében 5 százalék körüli éves bővülésről beszélhetünk. A német után második legfontosabb küldő országnak számító Ausztriából pedig látványosan többen jöttek az év első hónapjában, hiszen 15 százalékkal ugrott meg az érkezők száma, így immár 5 ezernél is kisebb a különbség a német és osztrák vendégéjszakák között.
Ezek a világ legextrémebb szállodái
Ahogy fent jeleztük, a hazai turizmus ugyan megvillantotta tavaly az ellenálló képességét, ám az erősebb költőnek számító orosz turisták további zuhanása néhány idegenforgalmi központban már így is komoly károkat okozott. A januári számok első ránézésre nem jók, hiszen 2015 első hónapjában még 57 ezer éjszakát töltöttek nálunk a kelet-európai vendégek, most pedig csak 49 ezret. A januári adat ennek ellenére gyökeres fordulat jele lehet. Ennek titka, hogy az idegenforgalomban hagyományosan erősebbnek számít a december, akkor viszont 30 ezernél is kevesebb vendégéjszakát regisztráltak. A havi bázisú számokat tekintve tehát közel 60 százalékos ugrásról beszélhetünk, ami igencsak biztató a következő hónapokra előretekintve.
Van azonban egy ország, amely esetében még ennél is sokkal nagyobb százalékos arányokról beszélhetünk, ez pedig Kína. Az innen érkező turisták száma még mindig nem vetekszik az európai országokéval, ám ha az általuk eltöltött 13 600 vendégéjszakát az egy évvel korábbi szinthez hasonlítjuk, akkor nagyjából két és félszeres értékről beszélhetünk. A korábban kormányzati szlogennek számító keleti-nyitás eddig sok területen kudarcot hozott, reméljük, hogy a turizmus fordulatot hoz ebben a történetben.
mfor.hu