Szijjártó Péter elmondta: a szankciós politika rossz és eredménytelen válasznak bizonyult, amely komoly károkat okozott Európának, ugyanakkor a kitűzött célokat - mint a minszki megállapodások betartatása - nem tudta teljesíteni. A nem gazdasági típusú konfliktusokat nem gazdasági eszközökkel kell kezelni. Európának okoz veszteségeket a szankciók fenntartása, azokhoz az orosz gazdaság akklimatizálódott - tette hozzá.
A miniszter kijelentette: tisztességtelen, hogy az Európai Unió nem adta meg a vízummentességet Ukrajnának, noha Kijev minden feltételt teljesített, valamint előre kell lépni a szabadkereskedelmi megállapodás aláírása tekintetében is.
Valódi segítség az lenne, ha Európa megadná a szolgáltatás, az áruk és a személyek szabad áramlásának lehetőségét Ukrajnának - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Kiemelte, hogy nem lehet kérdés Ukrajna szuverenitása és területi integritása, de nem szabad megfeledkezni az országban élő kisebbségekről, mások mellett a mintegy 150 ezres magyar kisebbségről sem.
A külügyminiszter elmondta, hogy sem a nyelvtörvénnyel, sem az oktatási törvénnyel kapcsolatban nem fogadható el olyan módosítás Magyarország számára, amely a jelenleginél kedvezőtlenebb helyzetbe hozná a magyar közösséget, amely a szórványban élő magyarok jogait csorbítaná.
Szijjártó Péter a külügyminiszteri tanácskozás migrációval kapcsolatos témáit ismertetve elmondta, Egyiptom stabilitása nélkül nincs Európai biztonság, mert annak megrendülése akár 10 milliós nagyságrendben indítaná meg az embereket Európa irányába.
Úgy vélekedett: egyértelmű, hogy a jelenlegi kormányzati vezetés emberi jogi, gazdasági szociális tekintetben jobb a korábbiaknál, ezért a kritikák helyett a támogatásra kell helyezni a hangsúlyt.
Elmondta, Egyiptom kérésére uniós tagállami hozzájárulásra van szükség az észak-afrikai ország határvédelemi képességek javítására, valamint 500 ezer eurós támogatás megítéléséről fog dönteni az unió, amely Egyiptom lakosainak helybemaradását szolgálja.
A külügyminiszter Líbiával kapcsolatban hangsúlyozta, arra kell törekedni, hogy a pénteken Máltán tartott uniós csúcstalálkozón megfogalmazott - Magyarország által két éve hangoztatott -, Európa külső határvédelmének erősítésére, az illegális bevándorlási hullám megállítására törekvő célkitűzést az Európai Unió minél előbb átültesse a gyakorlatba.
MTI