3p

Minden idők legdrágább olimpiai játékai kezdődnek hamarosan, melynek költsége a kezdetekben kommunikált 12 milliárd dollár helyett már most 50 milliárdnál tart.

Szocsi hónapok óta arra készül, hogy a legdrágább olimpiai játékoknak adjon otthont, melynek költsége nagyjából 50 milliárd dollárra tehető (átszámítva 11 150 milliárd forint). Pedig, amikor 2007-ben Oroszország elnyerte a rendezési jogot, még 12 milliárd dolláros költségvonzatról volt szó. Azóta megnégyszereződött ez az összeg, sőt, a 40 milliárd dolláros pekingi nyári játékokat is felülmúlja, és a 2012-es londoni olimpiai költségénél is háromszor nagyobb.

A kezdeti 12 milliárd dolláros érték könnyen megnövekedett az új sportlétesítmények, az utak, szállodák gyorsuló ütemű építése miatt. Viszont az legalább nyugtatóan hathat a szocsi állampolgárokra, hogy sok új létesítményt akkor is tudnak majd használni, ha a városka ad otthont a 2018-as labdarúgó világbajnokságnak.

Fisht olimpiai stadion (Forrás: Sochi 2014)

Az egész program legnagyobb projektje az a nagy sebességű vasútvonal, mellyel a Fekete-tengeri üdülőhelyet a hegyekkel kötötték össze. Egyébként az egész vállalkozás legdrágább részét már a kezdetektől fogva az infrastruktúra fejlesztése jelentette. Az egyes munkálatok késései pedig csak tovább növelték a számlát.

Nem szokatlan, hogy spirálszerűen növekszik egy olimpiai projekt költsége. Átlagosan ezek a projektek a kezdeti költségvetés 179 százalékán fejeződnek be - idézi a CNN Money Allison Stewart-ot, az Oxford Egyetem munkatársát. Ez azonban még mindig nem magyarázza azt, miért is emelkedett a négyszeresére a szocsi olimpiai költségvetése.

Ráadásul már az elején furcsa volt, hogy miért pont Szocsira esett a választás, amikor a tengerparti város átlaghőmérséklete a leghidegebb hónapban is 10 Celsius-fok.

Stadion (Forrás: Sochi 2014)

A Webster Egyetem közgazdaságtan professzora, Patrick Rishe szerint egy stratégiai lépés is lehet az, hogy Oroszország alábecsülte a projekt költségeit, hogy a többi versenyző országot maguk mögé utasítsák. Az orosz szervezők ezzel az alábecsült számmal szerettek volna az állampolgárok körében támogatást szerezni az olimpia megrendezéséhez, másfelől talán szerették volna igazolni, hogy Oroszország megengedheti magának egy ilyen kaliberű rendezvény lebonyolítását.

Bár a cikkünk elején 50 milliárd dolláros költséget említettünk, valójában a végső költségek még egyáltalán nem ismertek. Ráadásul az esemény biztosítása is fokozatosan emeli a kiadásokat, és persze a korrupcióról sem szabad elfeledkezni...

Boris Nemcov, ellenzéki politikus tavaly tett közzé egy jelentést, melyben az olimpiai játékokat az orosz történelem "egyik legfelháborítóbb csalásának" nevezte. Egyben azt is állította, hogy akár a végső költségek 60 százaléka, vagyis minimum 30 milliárd dollár (átszámítva közel 6700 milliárd forint) lehet az az összeg, amit elsikkasztottak. Ez a jelentés szerint "megfelel a szokásos csúszópénz-aránynak Oroszországban".

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!