3p

Az energetikai együttműködésről, a kis-és középvállalatok (kkv-k) határon átnyúló tevékenységének támogatásáról, és a célirányosabb beruházás-ösztönzésről tárgyaltak a visegrádi négyek (V4) gazdasági miniszterei csütörtökön Budapesten.

Varga István nemzeti gazdasági és fejlesztési miniszter a V4-ek plenáris ülését követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy szlovák, lengyel és cseh kollégájával a V4-ek kibővített együttműködéséről, a bürokrácia csökkentéséről, a klaszterek együttműködéséről, logisztikai programokról, és a kereskedelmi láncok tevékenységéről is tárgyaltak.

A felek együttműködési megállapodást írtak alá, és három területen - energetika, bürokráciacsökkentés és kereskedelmi láncok - feladatokat határoztak meg munkacsoport szinten.

Waldemar Pawlak lengyel gazdasági miniszter a vállalatok együttműködésének, és az európai uniós források hatékony felhasználásának fontosságáról beszélt. Elmondta, hogy Lengyelország az egyetlen ország Európában, amely a 2009 első félében több mint egy százalékos gazdasági növekedést produkált,és nem volt szükség gazdaságélénkítő csomagokra.

Lubomír Jahnátek szlovák gazdasági miniszter hasznosnak nevezte a válságkezelési tapasztalatok cseréjét, és hangsúlyozta, hogy az energetikai diverzifikáció területén fontos a tagállami stratégiák koordinálása. Hozzáfűzte: a miniszterelnökök számára előkészítenek egy anyagot a gáz-, kőolaj- és energiarendszerek észak-déli összekapcsolásáról.

A szlovák miniszter a kereskedelmi láncok kapcsán elmondta: el kell érni, hogy azok ne éljenek vissza erejükkel, és ne a beszállítókkal akarják megfinanszíroztatni a különböző akciókat, valamint hogy nagyobb arányban árulják az adott ország termelőinek termékeit.

A miniszterek megállapodtak abban, hogy ennek kapcsán támogatni fogják új jogszabályok létrehozását.

Erik Geuss, cseh ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes  hangsúlyozta: közösek az országok alapelvei a gazdasági válság problémáinak megoldása tekintetében. Elmondta, hogy fontos a kis- és közepes vállalatok adminisztrációs terheinek csökkentése, mivel ez a válság által egyik legjobban érintett szektor.  

A visegrádi országok egymás közötti kereskedelmét is megviselte a gazdasági válság, ezért a miniszteri találkozó az együttműködési lehetőségek intenzív fejlesztésére fókuszált. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbb publikált külkereskedelmi forgalmi adatai szerint 2009 január-augusztusban a magyar export és import - euróban számítva - mindhárom országba visszaesett az előző év azonos időszakához képest.

Magyarország 2009 júliusa és 2010 júniusa között tölti be a Visegrádi Együttműködés elnöki tisztségét, és szorgalmazta, hogy a diplomáciai vetületen túl a magyar elnökség alatt nagyobb hangsúlyt kapjon a szakértői munka, a bilaterális egyeztetés, és a közös álláspont kialakítása minél szélesebb spektrumon.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!