Mégsem mi vagyunk a fekete bárányok?
"Már mi is recessziót várunk az idei évre, vélekedésünk szerint 0,3 százalékkal fog csökkenni a gazdaság teljesítménye. Ráadásul a kilábalás sem lesz gyors, amit a ma reggel megjelent ipari termelési adatok is alátámasztanak" - emelte ki a cég csütörtöki sajtóbeszélgetésén Oszlay András, a TakarékBank senior elemzője.
A szakember kiemelte: a magyar piac az átlagosnál jóval nagyobb kilengéseket képes produkálni, részben ennek köszönhető, hogy a forintra és Magyarországra sokan leggyengébb láncszemként tekintenek. A számok azonban azt mutatják, hogy az elmúlt hónapokban a forint és a magyar CDS nem teljesített jelentősen a régió átlaga alatt.
"A jelenlegi helyzetben úgy tűnik, hogy a piac még mindig árazza az IMF-megállapodást, egy közelgő megegyezésben bízva nem akarja feladni a korábban felvett pozícióit" - emelte ki Oszlay András.
Szinte nulla a kormány mozgástere
"A romló növekedési kilátások elsősorban a romló külső környezetnek tudhatók be, a kormánynak ebben a tekintetben nincs mozgástere, ahogy az elmúlt hat évben sem volt, folyamatosan prociklikus gazdaságpolitikát kellett folytatni" - mondta Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője. Szerinte a kormány a jelenlegi helyzetben legfeljebb annyit tud tenni, hogy minél gyorsabban megállapodik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).
A szakember szerint nincs lehetőség arra, hogy a hitelezés beinduljon, csak akkor, ha a lakosság elkezdi ezermilliárdos tételben növelni megtakarításait, erre azonban a jelenlegi jövedelmi viszonyok mellett nincs esély. "Éppen ezért Magyarország egyetlen esélye az export, az, hogy a nemzetközi kereslet beindulásával tudunk növekedni" - hangsúlyozta Suppan.
Az elemző szerint Európában rövid távon az látszik, hogy szinte minden bizalmi indikátor bezuhant, a beszerzési menedzseindexek arra utalnak, hogy a második negyedévben ismét gazdasági visszaesésre készülhetünk. A német gazdaság azonban várhatóan el tudja majd kerülni a recessziót, mivel a fejlődő országokba növelni tudják kivitelüket.
2013 végéig kihúznánk az IMF nélkül, de nem kellene
A TakarékBank elemzői szerint a Széll Kálmán Terv 2.0 elég puffert adott ahhoz, hogy jelenthető legyen: a következő években teljesíthetjük a 3 százalék alatti költségvetési hiányt, de a kormány által 2013-ra kitűzött 2,2 százalékos cél elérése kockázatosnak látszik.
"A tartalékokat elnézve még a 2012 végén, 2013 elején esedékes devizatörlesztéseket is túl lehet élni, akár 2013 végéig is el lehet így lébecolni az IMF nélkül, ezért gondolják sokan, hogy a kormány az időt húzza" - véli Oszlay András. Ugyanakkor azt hozzátette, hogy ez nem lenne jó stratégia a kormány részéről, mert az újabb hitelmegállapodás nélkül Magyarország továbbra is ki lenne téve a nemzetközi hangulatnak, például a görög helyzetnek.
Az elemzők kimutatása szerint az idei negyedik negyedévben és 2013 első negyedévében összesen mintegy 7,5-8 milliárd eurót kell törlesztenie hazánknak, erre elvileg még lehet forrása a kormánynak. 2013 végén és 2014 elején azonban újabb közel tízmilliárd eurónyi lejáratunk lesz, elvileg addig kellene megállapodni az IMF-fel.
Beke Károly
mfor.hu