2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kötvénypiac a legfontosabb globális indikátor jelenleg, amely minden más eszköz számára is mutatja az utat. Ez nincs mindig így, de most valóban kiemelt fontossággal bír.

A "soselesznövekedésörökkénullakamatok" világából talán ki tudunk mozdulni. Mind Európában, mind USA-ban véget ért a megszorító költségvetési politika, és Európa  lassan kiheveri a 2011-12-13-as őrületes gazdaságpolitikai hibák következményeit is. Mindezek eredőjeként komoly növekedés lehet mind az euró- mind a dollárzónában. Az érdekes az, hogy mennyire hihetetlennek tűnik ez jelenleg.

A nagy kockázat most az, hogy alulbecsüljük a következő évek növekedési és inflációs potenciálját. A léc nincs túl magasra téve: 2019 decemberére mindössze 1%-os kamatot áraznak a piacok (Euribor19DEC), - bár igaz, hogy tavasszal ez mindössze 0,4% volt még csak. USA-ban 2016 decemberre 1,2% a várakozás (Fed Funds 16 DEC), ami szintén nem azt mutatja, hogy valami elképesztő növekedést+inflációt és ennek megfelelő kamatemeléseket várnának a piacok.

Pedig tankönyvszerűen hatalmas növekedésnek kellene lennie, illetve USA-ban jövőre akár már élesen megugró inflációnak: felívelő hitelezés+véget érő megszorítás+nulla kamatszint = igen erős expanzió a legtöbb makrokönyv szerint. Meglátjuk így lesz-e. Az egyértelmű, hogy az elmúlt évek lanyha növekedése miatt a legtöbben azt gondolják, hogy új világban élünk, ahol a potenciális növekedés sokkal alacsonyabb, mint a Válság előtt (New Normal). Azt gondolom, hogy a félelmek eltúlzottak, és (különösen Európában) számos egyszeri tétel, és döntéshozói ostobaság volt az oka, hogy ilyen rosszul sültek el az elmúlt évek, és nem rosszabbak a kilátások mint 10-12 éve voltak.

A kötvénypiacok talán "szagot fogtak" és rájöttek, hogy túl pesszimistán árazták a jövőt. Mindenesetre egyértelmű, hogy minden egyéb mozgás csak a kötvénypiaci mozgások folyománya. Ez rángatja az euró és dollár árfolyamát, ezért gyengül a forint, ettől szenvednek az európai részvények, és ettől (növekvő carry) gyengül a japán jen. Erre a hozamemelkedő trendre fűződik fel minden egyéb is. Az összes többi eszköz szempontjából tehát a legfontosabb, hogy mi történik a fejlett kötvénypiacokkal (EU, US). A héten az amerikai, brit és európai kötvénypiacok mind 6-9 hónapos hozamcsúcsokat döntöttek...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!