Az alapítvány 2008-ban összesen 41 milliárd forint üdülési csekket bocsátott ki. Tavaly a kereskedelmi szálláshelyeken és a szállodákban egyaránt 28 százalékkal nőtt a beváltott csekkek értéke az előző évhez képest. Az üdülési csekkek 41 százalékát a szállodákban, 14 százalékát a panziókban, további 6 százalékot az egyéb kereskedelmi szálláshelyeken váltották be.
A szállodák és panziók részesedése az összes üdülési csekk beváltásból 4, illetve 1 százalékponttal mérséklődött 2007-hez képest. A beváltott csekkek értéke a kereskedelmi szálláshelyeken az összes árbevétel 9 százalékát adta, ezen belül a belföldi bruttó
szállásdíj 40 százalékát tette ki. A szálloda típusú egységekben és az egyéb szállástípusok esetében (turista- és ifjúsági szállók, üdülőház, kemping) a beváltott üdülési csekkek aránya a belföldi bruttó szállásdíjból 40, valamint 43 százalék volt.
Az előző évhez viszonyítva a beváltott csekkek aránya az összes árbevételből 3 százalékponttal, a belföldi szállásdíj esetében 7 százalékponttal nőtt. A KSH felhívja a figyelmet: az adatok értékelésekor figyelembe kell venni, hogy az üdülési csekkek felhasználása a szálláshelyek által nyújtott többféle szolgáltatás esetében is lehetséges.
A korábbi években az elfogadóhelyek többségét a szállodák alkották, a panziók és az egyéb kereskedelmi szálláshelyek részesedése közel azonos volt. Az elmúlt évek során a panziók egyre inkább felzárkóztak, így 2008-ra részesedésük már meghaladta a 35 százalékot, míg az egyéb szálláshelyek aránya az üdülési csekket elfogadó egységek között 28 százalékra csökkent. A kereskedelmi szálláshelyek által jelentett beváltott üdülési csekkek értéke meghaladta a 15 milliárd forintot, amelyből 12 milliárdot a szállodákban regisztráltak.
Az egycsillagos szállodák kivételével minden szállástípusban nőtt a beváltott csekkekből származó bevétel.
MTI/Menedzsment Fórum