Az MNB adatai szerint az utolsó negyedévben úgy csökkent az adósság ráta 1,2 százalékponttal, hogy közben novemberben 2 milliárd dollár értékben devizakötvényt bocsátottunk ki. Ezt kompenzálandó az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) olyan mértékben fogta vissza az új állampapírok kibocsátását, és ennek megfelelően apasztotta a kormány likvid tartalékait, hogy az államháztartás bruttó konszolidált adóssága 23 067,8 milliárd forint lett, vagyis 21 milliárddal kevesebb a szeptember végi szintnél.
Az alacsonyabb értéket pedig péntek óta tudjuk, a piaci várakozásnál lényegesen magasabb GDP-re kell vetíteni, így a ráta a vártnál kedvezőbben alakult. Vagyis az adósság elleni küzdelemben a tavalyi évet is "abszolválta" a kormány.
Persze ehhez igencsak szükség volt az ÁKK bűvészkedésére is, tehát a fentebb jelzett decemberi tartalék-apasztására. A tavaly év utolsó hónapjában ugyanis 870 milliárddal (forintszámla: 437,9, devizaszámla: 432,9 milliárd forint), vagyis a GDP közel 3 százalékával csökkent a kormány betétszámláján található összeg. Az ÁKK ugyanis ebből fizette ki a lejáró adósságot, illetve eszközölt előtörlesztéseket. Ha ez a közel 3 százalékpontos kozmetikázás nem történik meg, és a novemberi szinten maradnak a tartalékok, akkor a mostani 79 százalékos ráta majd 82 lenne.
A pénzügyi tartalékokból finanszírozott adósságcsökkentés jól látható az állam nettó tartozásának adatsorában is. Ez az index az adósságból levonja a pénzügyi tartalékokat, vagyis a nettó pénzügyi helyzetet mutatja. Ennek értéke immár 2011 negyedik negyedéve óta folyamatosan nő, most a legutóbbi három hónapban 0,3 százalékponttal. Vagyis az állam nettó pénzügyi helyzete a vártnál magasabb GDP növekedés ellenére is romlik.
A tartalékokból történt finanszírozást támasztja alá az a tény is, hogy miközben a tavalyi utolsó három hónapban 127 milliárd volt az államháztartás nettó finanszírozási igénye, a nettó hitelfelvétel mindössze 17 milliárd volt. A januárban beinduló ÁKK-gőzhengernek köszönhetően az idei első negyedévben ezzel pont ellentétes folyamatot fogunk látni.
A forint erősödése pedig mindössze 38 milliárddal, a GDP-re vetítve mindössze 0,1 százalékponttal csökkentette az adatot. Vagyis, igaz volt a múlt heti cikkünk állítása, miszerint a forintárfolyam esetleges manipulálása sokat nem érhetett.
mfor.hu