Kevésen múlt a recesszió
A nyers adatok szerint az idei első negyedévben 0,7 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest, ez megfelel az előzetesen közölt adatnak. Ugyanakkor a GDP esetében legtöbbször nem a nyers, hanem a szezonálisan és naptárhatástól is kiigazított adatokat érdemes figyelembe venni, mivel azok pontosabb képet adnak. A szezonális kiigazítás többek között azt veszi figyelembe, hogy az adott évben hány hétvége és ünnepnap volt, és ezeknek hatását szűri ki, míg a naptárhatástól való megtisztítás az idei első negyedévben kiemelten fontos, ugyanis szökőév volt, így a február a szokásosnál egy nappal hosszabb volt.
A szezonálisan és naptárhatással is kiigazított adat szerint az első negyedévben 1,4 százalékkal csökkent a bruttó nemzeti össztermékünk a tavalyihoz képest, míg 2011 negyedik negyedévével összehasonlítva 1,2 százalékos volt a visszaesés. Mindkét adat minimális, 0,1 százalékos javulást jelent az előzetesen közölt statisztikához képest.
Azt már az előzetes adatból is láthattuk, hogy Magyarország hajszál híján recesszióba került mostanra, a részletes adatokkal párhuzamos felülvizsgálatok is ezt támasztják alá. A közgazdaságtanban technikai recessziónak nevezik azt, ha egy gazdaság teljesítménye egymást követő két negyedévben csökken negyedév/negyedév alapon. Ez alapján tényleg nem sok hiányzott, hogy már most recesszió legyen, hiszen az első negyedéves 1,2 százalékos visszaesést a tavalyi negyedik negyedévben stagnálás előzte meg, illetve 2011 harmadik negyedévében is stagnált a gazdaság. Vagyis gyakorlatilag egy éve képtelenek vagyunk növekedni, az utolsó pozitív adat a tavalyi első negyedévben jött, amikor 1,4 százalékkal bővültünk az előző negyedévhez képest.
Szinte senki nem akar beruházni
A KSH péntek reggel közölt adataiból a részletek is kiderülnek a magyar gazdaság állapotáról, kiderül, minek volt köszönhető az első negyedéves vártnál gyengébb adat. A GDP termelési oldalán az építőipar vezette a visszaesést, ez az ágazat 10,9 százalékkal zuhant vissza tavalyhoz képest. Emellett a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás és halászat 5,8 százalékos csökkenése mondható még kirívónak. Utóbbin belül a mezőgazdaság teljesítménye 7,8 százalékkal csökkent azt követően, hogy a tavalyi negyedik negyedévben éppen ez az ágazat okozott kellemes meglepetést. A pozitív oldalon csak az információs és kommunikációs ágazat teljesített kiemelkedően 3 százalékos növekedésével.
Felhasználási oldalról egyértelműen az látszik, hogy a bruttó felhasználás okozott csalódást, ebben a mutatóban 14,4 százalékos volt a visszaesés a tavalyi első negyedévhez képest, ennél nagyobb esésre 2009 negyedik negyedévében volt utoljára példa. A beruházások 6,6 százalékkal estek vissza tavalyhoz képest, míg a belföldi felhasználás 3 százalékkal zsugorodott. A beruházások visszaesése sújtotta leginkább a gazdaságot: a statisztikák szerint a 6,6 százalékos visszaesés 0,9 százalékkal járult hozzá a GDP csökkenéséhez. Ezzel együtt a teljes bruttó felhalmozás zuhanása 2,5 százalékkal csökkentette a gazdaság teljesítményét.
A háztartások tényleges fogyasztása 2012 első negyedévében 0,7 százalékkal csökkent. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,2 százalékkal mérséklődött. A háztartások fogyasztási kiadásán belüli nagy súlyú kiadási csoportok között az élelmiszerek, valamint a szabadidős és kulturális szolgáltatások volumene emelkedett, míg a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatásoké változatlan maradt. A közlekedési szolgáltatások elsősorban az üzemanyag-fogyasztás visszaesése miatt és a lakhatással kapcsolatos szolgáltatások kiadási csoportokban csökkent a volumen az előző év azonos időszakához képest. A külföldiek magyarországi fogyasztása növekedett részben a forintárfolyam számukra kedvező alakulása miatt, míg a magyarok külföldi fogyasztásában továbbra is csökkenést mértek a KSH szakemberei. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 2,5 százalékkal alacsonyabb lett. A közösségi fogyasztás 1 százalékkal nőtt. Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 0,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, és -0,3 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához.
A pozitív oldalon továbbra is a külkereskedelem áll miután az első negyedévben folyó áron 532 milliárd forintos aktívum keletkezett. Ez 2,2 százalékkal járult hozzá pozitív irányban a gazdaság teljesítményéhez, vagyis majdnem teljes egészében semlegesítette a bruttó felhalmozás komoly visszaesését.
Negyedéves szinten a legrosszabbak vagyunk az EU-ban
Az Eurostat statisztikája szerint a nyers adatokat figyelembe véve a 0,7 százalékos magyar gazdasági visszaesés nagyjából a középmezőnynek felel meg Európában, viszont a negyedéves összehasonlításban mért kiigazított 1,2 százalékos csökkenés a legrosszabb a vizsgált országok közül. Ebben a mutatóban csak a csehek tudtak megközelíteni minket egy százalékos visszaesésükkel. Persze azt hozzá kell tenni, hogy a görögök, a luxemburgiak és a máltaik nem közöltek még statisztikát az előző negyedévhez képest, közülük Görögország szinte biztos, hogy nagyobbat esett nálunk.
"Jól látható, hogy hazánk nem tudta függetleníteni magát a külpiacokon kibontakozó negatív tendenciáktól. A jövőre tekintettel azonban fontos tényező, hogy a Mercedes-gyár jelentős mértékű termelése a következő negyedévekben az ipari adatokon keresztül pozitívan befolyásolhatja a növekedési trendeket. A munkaerőpiacról érkező pozitív hírek várhatóan szintén kedvezően hatnak a kilátásokra, továbbá a devizahitelek árfolyamkockázatától egyre nagyobb mértékben függetlenedő háztartási szektor is okozhat még kellemes meglepetéseket a fogyasztási csatornán keresztül" - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében az adatokkal kapcsolatban.
Beke Károly
mfor.hu