4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem sok olyan nonprofit szervezet lehet hazánkban, amely képes lenne tízmilliárdos összegben magyar lakossági állampapírt vásárolni. A Magyar Nemzeti Bank alapítványai azonban köztük vannak - derítette ki az mfor.hu.

A Bónusz Magyar Állampapírok állománya 38,2 milliárd forinttal emelkedett, és a "növekedés nagyobbrészt az egyéb szervezetek vásárlásainak volt köszönhető" - olvashattunk az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) múlt héten kiadott lakossági állampapír-állományról szóló közleményében. Az, hogy az egyéb szervezetek vásárlásainak köszönhető egy adott hónapban a BMÁK állomány növekedése, már nem először történt az elmúlt szűk egy évben. Így felmerül a kérdés, hogy milyen egyéb szervezetek képesek tízmilliárdos nagyságrendekben vásárolni lakossági állampapírokat, és ez mennyit is tesz ki pontosan a teljes volumenből, vagyis mennyit vesz ebből az állampapírból ténylegesen a lakosság. Éppen ezért először az adósságkezelőhöz fordultunk kérdésünkkel, ahol arról tájékoztattak: 

"Az ún. „egyéb szervezetek” (pl. társasházak, egyházi szervezetek, egyesületek, alapítványok) kilétéről, vásárlásaik intenzitásáról, illetve a megvásárolt mennyiség szerinti rangsorukról az ÁKK-nak nincs és nem is lehet információja, hiszen ezekről a forgalmazók nem szolgáltatnak egyedi adatot, mert ezek az adatok értékpapírtitkot képeznek".

A válasz ellenére nem adtuk fel, és elkezdtünk az elérhető, publikus adatokban nyomozni. Vagyis az adósságkezelő által közölt számokat összevetettük a Magyar Nemzeti Bank által publikált nonprofit szervezeteknél lévő állampapír-állományok havi tranzakcióból eredő változásaival, és meglepő összefüggésre bukkantunk.

Jól látható ugyanis az alábbi ábrán, hogy a két görbe az időszak elejét leszámítva, amikor a háztartások mellett intézményi befektetők is vásároltak a Bónusz Magyar Államkötvényből, kisebb nagyobb különbségekkel, de együtt mozog. A nonprofit intézmények tranzakciói (zöld görbe) tavaly szeptemberben és októberben voltak jelentősek és az adósságkezelő cikkünk elején idézett megállapítása nyomán várhatóan májusban is kiugró vásárlással találkozunk. (Az adósságkezelő és az MNB adatai között egy hónap differencia van, egyelőre csak az előbbi ismert.)

Ki(k) lehet(nek) a titokzatos vevő(k)?

Mivel 2014. nyár közepétől az ÁKK a BMÁK vásárlóinak körét belföldi és külföldi természetes személyekre, valamint belföldi nonprofit gazdasági társaságokra és egyéb jogi személyekre és szervezetekre szűkítette (kizárva a vásárlói körből az intézményi befektetőket és a nem nonprofit gazdasági társaságokat), felmerült a kérdés, hogy milyen nonprofit szervezet lehet annyira tőkeerős, hogy alkalmanként tízmilliárdos nagyságrendben tud állampapírokat vásárolni?

Az egyes - tőkeerősebbnek vélt - alapítványok beszámolói tudtak nekünk ezzel kapcsolatban információval szolgálni, ahol újabb érdekes dolgot találtunk. A nagyobb magyar szervezetek átvizsgálása során ugyanis kiderült, a Magyar Nemzeti Bank alapítványai a titokzatos vevők között vannak.

A rendelkezésre álló 2014-es beszámolók alapján ugyanis a Pallas Athéné Animae, a Pallas Athéné Concordiae és a Pallas Athéné Domus Scientiae egyaránt rendelkezik befektetett pénzügyi eszközökkel, ez esetben Bónusz Magyar Államkötvénnyel. Erre külön ki is tér a beszámoló, miszerint:
"A tartós befektetési céllal vásárolt értékpapírok típusa Bónusz Magyar Államkötvény."

A 3 alapítvány összesen 57,15 milliárd forintnyi BMÁK-kal rendelkezik,

ami becsléseink szerint a tavaly év végi 372 milliárdosra kalkulált állomány 15 százalékát tette ki.

Ez a 15 százalék bár elsőre kevésnek tűnik, de azt tudni kell, hogy tavaly júniusban és júliusban az intézményi befektetők jelentős mértékben vásárolták ezt a lakosságnak szánt állampapírt, így az ÁKK-nak emiatt egy időre le kellett állítania a forgalmazását és változtatott a vásárlás feltételein. Tehát a maradék 85 százalékban az intézményi befektetők tulajdonában lévő állomány is benne van a háztartásoké és egyéb jogi szervezeteké mellett.

Pontosabb képet akkor kapunk, ha a Magyar Nemzeti Bank által közölt nonprofit szervezeteknél lévő állományra vetítjük a Pallas Athéné alapítványoknál lévő állampapírok értékét.

Tavaly év végén a jegybanki adatok szerint nonprofit szervezetek 90,6 milliárdnyi állampapírt birtokoltak, ennek 63 százaléka volt az említett MNB-alapítványoknál. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!