3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lényegében a háztartások és a vállalatok esetében is egyaránt csökkent a betétállomány és a hitelállomány is júniusban. Pedig ekkor még nem volt nagy roham a lakosság részéről az adóemelések miatti betétkivonásban.

Hiába júniusba váltak ismertté az augusztustól életbe lépő, megtakarításokat is érintő adóemelések, a lakosság nem kezdett el fejvesztve kapkodni, hiszen a legfrissebb statisztika szerint 30 milliárd forintot vettek ki a bankokból. Ennél magasabb tranzakcióból eredő csökkenés volt ugyanis még májusban is, amikor 108 milliárdot vettek ki a háztartások.

Június végén tehát a forintbetétek állománya a korábbi 6427,5 milliárd forintról 6397,6 milliárdra mérséklődött, ám ennél nagyobb változás volt a devizabetéteknél, hiszen itt amellett, hogy 21,3 milliárdot kivettek a bankokból, még az árfolyamváltozás miatt 5,3 milliárdos veszteség is keletkezett. Tehát a 954,2 milliárdból június végére 927,5 milliárd forint maradt. Az euró/forint árfolyam egyébként egy hónap alatt 0,5 százalékot erősödött, hiszen május végén még 296,63 forintot kellett adni egy euróért az MNB adatai alapján, június végén viszont 295,1-et.

A csökkenések eredménye az lett egyébként, hogy ennyire kevés betéte a háztartásoknak 2011 májusában volt, vagyis több mint 2 éve. Június végére ugyanis 7325,1 milliárdot közölt a jegybank.

Hasonló folyamat ment végbe a nem pénzügyi vállalatok betétállományában is: míg a forintbetétek esetében alig történt változás, 3084,2 milliárdról 3068,2 milliárdra csökkent, a devizabetéteknél jelentősebb, 60 milliárdos kivonás volt. A 8,4 milliárdos átértékelődésből fakadó csökkenéssel együtt 1445,7 milliárdra mérséklődött a devizabetétek hó végi állománya a vállalkozások esetében.

Alig vettek fel hitelt a háztartások

A statisztika szerint a forinthitelek állományából tranzakciókból eredően mindössze 600 milliónyi bővülés következett be júniusban, ami az elmúlt három hónap legalacsonyabb hitelfelvételét jelenti. Bár, ha azt nézzük, hogy év elején jelentős visszafizetések történtek, még ennek az adatnak is lehet örülni. Emellett átértékelődésből fakadóan a háztartási forinthitelek 5,1 milliárddal csökkentek, aminek eredménye az lett, hogy június végén 3185,5 milliárdnyi volt az állomány nagysága.

Ezzel szemben a devizahiteleknél 5,3 milliárdos átértékelődés és 30 milliárdos tranzakció csökkentette az állományt 3877,8 milliárdra. Így összességében a lakosság 7063 milliárdos hitelállománnyal rendelkezik, aminél alacsonyabbra legutóbb 2008 szeptemberében volt példa. Akkor még a 7000 milliárdot sem érte el ez az érték.

A vállalatok esetében a devizahitelek állománya gyakorlatilag stagnált annak köszönhetően, hogy az  átértékelődésből fakadó változást kiegyenlítette a tranzakcióból fakadó, így csupán pár százmillióval 3845,8 milliárdra emelkedett az állomány. Ezzel szemben jóval nagyobb csökkenés mutatkozott júniusban a forinthiteleknél: 10,6 milliárdos veszteség volt az átértékelődésből, amit tovább csökkentett a tranzakciók 57,5 milliárdja. így június végén 2930,7 milliárd forinthitellel rendelkeztek a nem pénzügyi vállalatok.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!