Az adóhátralék alapvetően két módon keletkezhet: az adózó nem vallja be a kötelezettségét, vagy a bevallás után nem fizeti be határidőre a megállapított teljes összeget; illetve abban az esetben, amikor az ellenőrzés során a hatóság állapítja meg a hiányt, és a megadott határidőn belül nem fizeti be azt a cég.
Az adóhatóság adatai szerint a vállalkozások adótartozása körülbelül 1.900 milliárd forintra rúg. A működő cégek, egyéni vállalkozók és magánszemélyek hátralékának az összege ebből 600 milliárd forint. A többi, nagyobb rész, a nem működő cégeket terheli. Ez utóbbiaktól végrehajtási- vagy felszámolási eljárás keretében próbálják behajtani a tartozást, kétséges eredménnyel.
A legtöbb adóvégrehajtás a Pest megyei cégek ellen folyik, a 82 ezer cégre közel 19 ezer végrehajtás jut, így gyakorlatilag a társaságok negyede áll végrehajtás alatt. Másik példa: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 23 ezer vállalkozásból 5 ezer ellen folyik végrehajtás.
Az összes, 114 ezer eljárás 45 százaléka esik Budapestre. A városok közül Miskolc áll a második helyen 2.205, míg Győr az utolsón 968 végrehajtási eljárással.
A feketelista.hu közhiteles állami nyilvántartáson alalpuló online adatbankot üzemeltet magyarországi cégekről. Az adatbázis az adószám segítségével összefűzi és céghez köti az 1998. január 1. óta nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket, például munkaügyi, versenyfelügyeleti, fogyasztóvédelmi elmarasztalásokat, továbbá az adóvégrehajtásokat, és az adóhatóság által megállapított 100 millió forint feletti adóhiányokat, adótartozásokat.
MTI