3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két év alatt összesen 26,9 milliárdos veszteséget okoz a bankrendszernek 100 bázispontos kamatvágás. Erre a megállapodásra jutottak a jegybank szakemberei az MNB aktuális szemléjének egyik tanulmányában.

A jegybank szakemberei a 2013 második negyedéve után bekövetkezett 100 bázispontos kamatvágás hatását elemezték a bankrendszer eredményére vonatkozóan. Megállapításuk szerint az alapkamat változása több csatornán keresztül is hatással van a bankok jövedelmezőségére. Ezek közül a legnagyobb érvágást a kamatmarzs beszűkülése okozza (a hitelkamatok és a betéti kamatok közötti csökkenő különbség), kétéves horizonton 28,2 milliárd forint értékben.

Az alacsonyabb kamatok miatti eszközátértékelés ugyanakkor (nettó jelenérték meghatározásához használt alacsonyabb kamat magasabb jelenértéket eredménye) 11,7 milliárdos pluszt jelent kétéves horizonton, tehát ez kompenzálja valamelyest a veszteséget.

Az alacsonyabb alapkamat miatt viszont - minden mást változatlannak feltételezve – gyengül a forint, ami a hitelportfólió minőségét rontja, hiszen ronthatja a devizahitelesek fizetési képességét. Ez elsősorban rövid távon van hatással, hiszen az alacsonyabb kamat miatt várhatóan felpörgő gazdaság később tompítani tudja a hitelezési veszteséget.

A jegybanki szakemberek szerint a gyengülő forint hatása eltérő eredményt jelent a vállalati, illetve a lakossági szegmensben. Előbbiben a jegybank 10,8 milliárdos veszteséget azonosított kétéves perióduson, ugyanakkor a lakossági szegmensben minimális, 0,5 milliárdos nyereséget. Ez utóbbi az árfolyamgátnak köszönhető, mely a gyengébb forint kezdeti negatív hatását tompítja, a gazdasági fellendülés pedig teljesen semlegesíti. A jegybanknál alkalmazott, a bankrendszer stabilitását tesztelő „stresztesz-modell” emellett még további 0,1 milliárdos veszteséget mutatott ki apróbb tételeken két év alatt.  

Így a fenti tételeknek köszönhetően a 2013 második negyedéve után bekövetkezett 100 bázispontos kamatvágás két év alatt 26,9 milliárdos veszteséget okoz, ami éves szinten 13,45 milliárdot jelent.
A jegybanki tanulmány hangsúlyozza, hogy ez a veszteség nem veszélyezteti a bankrendszer stabilitását, míg a kamatvágási ciklus a teljes gazdaságra pozitív hatással van.

A szerzők emellett hangsúlyozzák, hogy a számítás a makrogazdasági környezet kiinduló állapotától függ, így az eredmények nem használhatóak automatikusan bármely kamatszint mellett és nem lineárisak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!