Törökország felminősítése A4-re jelentős lépés. Az ország most először szerepel a legjobb kockázati kategóriákban. A jelentős, kívülről jövő megrázkódtatás után az ország növekedési üteme ismét közel 7 százalék körül várható 2010-ben. Törökország hajtotta végre a legjelentősebb mértékű monetáris enyhítést a világon, 2008 novembere és 2009 decembere között 1025 bázis ponttal csökkentette irányadó kamatlábát. Törökország kiválóan kezelte deviza likviditását anélkül, hogy az IMF-hez fordult volna segítségért.
Az ország dinamikus belső kereslettel és beruházásokkal érte el a fellendülést. A Coface elismerésre méltónak tartja a török gazdasági élet szereplőinek helytállását és kimagasló fizetési fegyelmét. Azok után, hogy 2008 júliusa és 2009 márciusa között megháromszorozódott a nemfizetések száma, 2009 szeptemberére ez a mutató már visszaállt a válság előtti szintre. A legtöbb vállalat, akik késedelmes fizetésbe estek, rendbe tették pénzügyi helyzetüket, és megszabadultak adósságaiktól. 2010 első félévében a nemfizetések aránya tovább csökkent, jóval a nemzetközi átlag alá.
Brazília szintén történetének legjobb minősítését érte el (A3). A gazdasági élet nagyfokú diverzifikációja miatt a válság alig éreztette hatásait és a kilábalás is gyorsnak és átfogónak bizonyult. A Coface előrejelzése szerint 2010-ben mintegy 7,3 százalékos gazdasági bővülés várható, és 2011-re is 4,5 százalékos növekedést jósolnak a szakértők. A gazdasági fejlődés motorja főképp a beruházások és a háztartások fogyasztásának növekedése. A 2010-ben tapasztalható, az ország esetében szokatlanul erős gazdasági növekedés olyan monetáris politikával párosul, ami megóvja a gazdaságot a túlfűtöttségtől. A gazdasági élet minden szektora jól teljesít: az ipari termelés adja továbbra is a növekedés nagy részét, de a 2009-es évi visszaesés (aszálykárok) után az agrárium is fellendült, valamint a szolgáltatóipar is gyors fejlődésnek indult. A Coface előrejelzése szerint folyamatosan javul a brazil cégek fizetési fegyelme is.
Oroszország, amelyet a G20 tagállamok közül a legsúlyosabban érintett a válság, most visszaszerezte a válság előtti, B kategóriás besorolását. Ezúttal az újjáéledt belső fogyasztás bizonyul a fejlődés motorjának. A vállalatok folytatják adósságcsökkentő politikájukat a befektetéseket ösztönözve ezzel. A Coface megállapítása szerint a fizetési fegyelem az orosz gazdaságban – mely a válság ideje alatt nagy mértékben megromlott – javuló tendenciát mutat és a válság előtti szintre tért vissza. Mindazonáltal Oroszország még mindig két besorolással elmarad a többi BRIC országétól (Brazília, India, Kína), mert a gazdaság átláthatósága nagy mértékben hiányzik az üzleti életből.
A Coface országkockázati rangsorában – 2010 júliusi adatok alapján – Magyarország az A4 kategóriában helyezkedik el. Magyarország helyzete sajátságos, hiszen annak idején az A2-ből indultunk. Az ország megítélésnek változása rávilágít hogyan változott meg Magyarország gazdasági ereje és súlya közép-európai összevetésben. Az, hogy hazánk mikor kerülhet vissza a válságot megelőző minősítéséhez az nagy részben függ a közeljövő gazdaságpolitikai intézkedéseitől.
mfor.hu