3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Áprilisban a friss statisztika szerint soha nem látott mélységbe csökkent a háztartások devizabetétének állománya. A változáshoz most inkább az árfolyam, mint a megtakarítások kivétele járult hozzá.

A Magyar Nemzeti Bank péntek reggel tette közzé, a hitelek és betétek állományára vonatkozó statisztikáját, miszerint a lakosság devizabetét-állománya eddig még nem tapasztalt mélypontra jutott. Az áprilisra közölt 952,4 milliárd forint 27 milliárddal marad el az egy hónappal korábbi állapottól. A változást nevezhetjük korrekciónak is, hiszen márciusban a gyenge forint növelte az állományt az átértékelődés révén, míg most áprilisban az árfolyam korrekciója révén az állomány értéke is kiigazított. Emellett azonban a tranzakciókból eredő változások is befolyásolnak: a vizsgált hónapban 9,7 milliárd forint tranzakciókból eredő veszteség mutatkozott ennél a kategóriánál, míg az átértékelődés most 17,4 milliárddal apasztotta az állományt.

Az árfolyamjavulás a betéteket rendre érzékenyen érinti, addig a hitelállománynak az adósok szemszögében igen jót tud tenni. Látható ez a mostani statisztikán is, hiszen a 4166 milliárd forintnyi lakossági devizahitel 4044-re mérséklődött, melyhez 89,7 milliárdnyi átértékelődés és 32,9 milliárd forintnyi tranzakcióból eredő változás járult hozzá. A forinthitel-állomány egyébként csak kismértékben tudott apadni, összesen 6 milliárddal 3186 milliárdra csökkent.

Április hónapban egyébként a forint 4 forinttal lett erősebb az egy hónappal korábbi állapothoz viszonyítva, hiszen március utolsó kereskedési napján 304,3 forintot kellett adni egy euróért, április végén pedig már 300,03 forintot.

Ami a háztartások forintbetétjeit illeti, az április végi 6535,3 milliárdos állomány 116,5 milliárd forintos betétkivonás eredménye lett. A teljes lakossági betétállomány így végeredményben 143,6 milliárd forinttal 7487,7 milliárdra csökkent.

Vállalatokon is segített az erősödő árfolyam

A nem pénzügyi vállalatok esetében is természetesen nyerni tudtak a 4 forinttal erősebb forinton. A devizahitelek állománya ugyanis az átértékelődés következtében 65 milliárddal, a tranzakciókból eredően, vagyis törlesztések miatt pedig 21 milliárddal lett kevesebb. Így a március végi 4027 milliárdos állomány 3940,6-ra apadt áprilisra.

A forinthiteleknél viszont inkább a törlesztések jelentették a változás fő generálóját, hiszen 38,7 forintot fizettek vissza, míg az átértékelődés 6 milliárddal járult hozzá a 2935,5 milliárdra történő csökkenéshez. Összességében így a vállalati hitelállomány közel 132 milliárd forinttal csökkent 6980 milliárdosra.

A devizabetétek esetében betétkivonás játszotta a fő szerepet, mely 78,5 milliárdos értékben következett be, az átértékelődés 26 milliárdos "veszteséget" jelentett esetükben. Így 1419,7 milliárd forint volt a devizabetét-állomány a március végi 1524,3 milliárd után. A forintbetéteknél viszont teljesen már folyamatok játszódtak le, mint a háztartások esetben, akik kivonták a megtakarításaikat a betétekből. A vállalatok ezzel szemben 70,5 milliárddal növelték az állományt, amihez mér hozzájött 7,8 milliárdnyi átértékelődésből fakadó nyereség, és végül 3143 milliárdnyi forintbetét volt a nem pénzügyi vállalatokhoz kapcsolódóan a bankrendszerben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!