2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is megosztottak az Európai Unió tagországai abban a kérdésben, hogy bevezessék-e az EU-ban a pénzügyi tranzakciókra kivetett illetéket - derült ki a tagállamok pénzügyminisztereinek brüsszeli találkozóján, kedden.

Miután a nagy nemzetközi partnereket egyelőre nem sikerült megnyerni egy ilyen adótípus világszintű bevezetéséhez, az unióban is csökkent a lelkesedés iránta. A pénzügyminiszterek az Európai Bizottság tavalyi javaslata alapján folytattak vitát a témában, figyelembe véve azt is, hogy kilenc EU-tagállam, köztük Németország, Franciaország és Olaszország a dán elnökséghez intézett levelében a tárgyalások felgyorsítását szorgalmazta.
A keddi találkozón ugyanakkor inkább a megosztottság ténye erősödött meg, semmint hogy újabb támogatók bukkantak volna fel az uniós lépés mellett, amely becslések szerint évi több mint 50 milliárd euró bevétellel gazdagíthatná az uniót. A legnagyobb ellenzők közé tartozik Nagy-Britannia, amely attól tart, hogy a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjában, Londonban negatív hatással járhat a tranzakciós adó egyoldalú uniós bevezetése. Más országok - például Hollandia - további hatásvizsgálatokat tartanak szükségesnek a témában. Tekintettel arra, hogy adókérdésről van szó, döntés csak az uniós tagállamok egyhangú egyetértésével születhet.
Amikor az Európai Bizottság tavaly kezdeményezte a tranzakciós illeték bevezetését, azzal érvelt: ideje, hogy a pénzügyi szektor hozzájáruljon az unió fejlesztéséhez. Az elmúlt években ugyanis ez az ágazat több ezer milliárd eurónyi támogatást és garanciát kapott a tagországoktól. 

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a keddi találkozót követően úgy nyilatkozott, hogy a hónap végén Dániában tartandó informális találkozón a pénzügyminiszterek visszatérnek a témára. Egyúttal megerősítette, hogy kormánya továbbra is prioritásként kezeli a tranzakciós adó bevezetését. A találkozó résztvevői azt is jelezték ugyanakkor, hogy tekintettel a megmerevedett álláspontokra, érdemes alternatívákon is elgondolkodni a szóban forgó illeték helyett.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!