A tanács legutóbbi, márciusi kamatdöntő ülésén 50 bázisponttal növelte az alapkamatot, a testület két tagja 25 bázispontos emelésre, egy tag a kamat tartására szavazott.
A budapesti elemzői körben készült felmérés szerint 25 szakértő közül 16 emelésre számít, kilenc viszont a jelenlegi alapkamat tartását valószínűsíti. A devizakereskedők többsége változatlan alapkamatra szavazott a Reuters körkérdésében. A kamatok által befolyásolt pénzügyi termékekkel kereskedő állampapírosok döntő többsége viszont negyed százalékpontos kamatemelést jelzett előre.
Hasonlóan megosztottak a londoni elemzői kar tagjai, akiknek többsége az MTI londoni tudósítójának azt jelezte, hogy hétfőn további kamatszigorítás várható. Szép számmal vannak azonban olyan vélemények is a Cityben, miszerint hiba lenne ismét kamatot emelni.
A kamatemelést váró elemzők fő érve a versenyszféra bérkiáramlásának erős februári növekedése, amelynek nyomán a jegybank nehezen tudja tartani a jövő év végére kitűzött, három százalékhoz közelítő inflációs célt.
Egyes, az MTI által megkérdezett elemzők úgy vélik, hogy egy mostani kamatemelés tovább növelhetné a Magyar Nemzeti Bank hitelességét. Májusban 8,5 százalékon tetőzhet az alapkamat, majd az év további részében megindulhat a kamatcsökkenés. Ez a forgatókönyv elősegítheti a hosszabb futamidejű állampapírok hozamának további esését. Ellenkező esetben fennáll az a veszély, hogy az állampapír hozamok ismét erőteljesen felfelé mozdulnak el.
MTI/Menedzsment Fórum