3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A termékhamisítás és szabadalomsértés gyanújával indított vámügyi eljárások száma jelentős, és hat éve folyamatosan nő, ezt mutatják az Európai Bizottság által közzétett legfrissebb statisztikák - mondta Kovács László adópolitikai és vámuniós EU-biztos csütörtökön Brüsszelben.

A tavalyról szóló, most ismertetett jelentés szerint a vámhatóságok 2007-ben 43 000 esetben, tavaly már több mint 49 000 esetben foglaltak le árut azok feltételezhetően hamis volta miatt.  Ez a vámhatóságok hatékonyabb munkáját, valamint az iparral egyre erősödő együttműködésüket jelzi, és ennek köszönhetően a hatóságok könnyebben azonosítják a gyanús szállítmányokat, hatékonyabban felismerik a hamisított termékeket, az Európai Bizottság szerint.

Tavaly a lefoglalt áruk száma kétszeresére, azaz 178 millióra nőtt, ebből mintegy 20 millió lehet különösen veszélyes az európai fogyasztók egészségére és biztonságára, ilyenek például a hamisított gyógyszerek vagy elektromos berendezések.

"A termékhamisítás és a hamis termékekkel való kereskedelem elleni küzdelem továbbra is az EU vámhatóságainak egyik kiemelten fontos célja", írta Kovács László a jelentés kommentárjában. Rámutatott, hogy e tekintetben különösen jelentős a tagállamok által idén elfogadott, a 2009-2012 közötti időszakra vonatkozó vámügyi akcióterv, mivel az az adóhatóságok által azonosított fő kihívásokra, nevezetesen a hamisított termékek lehetséges veszélyei, a szervezett bűnözéssel való összefüggés, a hamisítás világméretűvé válása és a hamisítványok internetes kereskedelme jelentette, egyre jelentősebb problémákra ad választ.

Különösen drámainak tartja Brüsszel a lefoglalások növekedését a DVD-k (2600 százalék) és a gyógyszerek (118) esetében. Ezen kívül a lefoglalások száma tavaly a legjobban a játékok (136 százalék), az elektromos berendezések (58), a kozmetikai és szépségápolási termékek (42) körében nőtt. A teljes lefoglalt termékmennyiség jelentős részét a CD-k és DVD-k tették ki (79 millió, a lefoglalt termékek 44 százaléka), ezt követi a cigaretta (23 százalék), illetve a ruházati termékek és kiegészítők (10 százalék).

A statisztika szerint a hamisított termékek fő származási helye továbbra is Kína, a lefoglalt termékek 54 százaléka onnan származik, de ez az arány lényegesen alacsonyabb a 2004-es 80 százaléknál. Kovács László szerint ez annak köszönhető, hogy 2005-ben az Európai Bizottság kezdeményezésére kétoldalú vám-együttműködési megállapodást írtak alá Kínával, és évente ülésező vegyesbizottságot hoztak létre.

Bizonyos termékek esetében ugyanakkor más ország a fő származási hely, így például élelmiszerekből Indonézia, a cigarettából az Egyesült Arab Emírségek, gyógyszerekből India.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!