A kínai kormány jelenleg is egy kísérleti program felállítását készíti elő, amely által lehetővé válna, hogy a külföldi vállalatok jüanalapú értékpapírokat bocsássanak ki a sanghaji és sencseni tőzsdéken. A részvény- és kötvénykibocsátás külföldi vállalatokra vonatkozó szabályain nyolc kormányzati hivatal, köztük a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság, a Bank of China és a kínai pénzügyminisztérium dolgozik. Egyelőre nem lehet tudni, mikor és milyen keretek közt indul a kísérleti fázis.
A külföldi vállalatok részvényeivel való kereskedést lehetővé tevő mechanizmus felállítását már évek óta tervezik a Kína pénzügyi központjának számító kelet-kínai Sanghaj városában. Ennek debütálását 2011-re ígérte a vezetés, de technikai okok, többek között a nemzetközi szabványoktól eltérő számviteli szabályok és az ezekből fakadó nehézségek miatt végül elhalasztották.
A mechanizmus ugyanakkor a nemzetközi pénzügyi központ szerepére áhítozó városvezetés és a jüan "nemzetköziesedését" ösztönözni kívánó központi kormány terveit segítené, ezért létrehozása továbbra is napirenden szerepel. Ezeken túl a megnövekedett verseny javítaná a kínai cégek teljesítményét, valamint egységesítené a szabványokat. A kormányzati ellenőrzés miatt ráadásul a hazai vállalatokból való gyors tőkekivonás sem valószínű, amitől a terv fő ellenzői tartanak.
MTI