Az első negyedévben 8 százalékkal drágultak a lakóingatlanok Magyarországon az előző év azonos időszakához képest. Ez az Európai Unió átlagos lakásáremelkedésének a duplája, ami a hatodik legnagyobb drágulási ütemnek felel meg. A dobogós lista élén Csehország, Litvánia és Lettország található, ahol 13, illetve 10-10 százalékos áremelkedést mértek - idézi az Eurostat hivatalos adatait az ingatlan.com elemzése. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta, az első negyedévben bekövetkezett 8 százalékos áremelkedés lassulást jelent a korábbi időszakhoz képest, 2016 első negyedévében ugyanis 12,7 százalékos drágulást mért az Eurostat.
Az áremelkedés lassulását mutatja az is, hogy 2016 végéhez képest már csak 1,9 százalékkal nőttek a lakásárak Magyarországon az idei első negyedévben, ami már csak a kilencedik legnagyobb drágulás az EU-ban egy negyedév alatt. Egy évvel ezelőtt ugyanez az érték még 3,2 százalék volt, amivel az európai uniós dobogó harmadik helyén állt Magyarország.
Lassabban viszik a lakásokat
A szakember a lakáspiaci trendekről azt mondta, továbbra is élénk a magyar lakáspiac, de több fontos változás történt az idén. Egyrészt a kereslet az alacsonyabb áron kínált lakások felé mozdult el, jó példa egyébként erre a panelek szárnyalása. “Bár a panellakások jelentősen drágultak, ám összességében még mindig alacsonyabb áron lehet őket megvenni, mint a téglaépítésű társaikat” - mutatott rá Balogh László.
Bár a magánszemélyek 7 százalékkal kevesebb lakást hirdettek meg eladásra az idén a tavalyi év azonos időszakához képest, a hirdetésállomány mégsem csökkent, ami azt jelzi, hogy lassabban kelnek el a lakások, azaz vannak olyan ingatlanok, amelyek egyre később találnak gazdára. Balogh szerint ebben szerepe lehet annak is, hogy a vevők válogatósabbá váltak.
Az ingatlan.com elemzése szerint egyébként a második negyedévben nőtt a lakáseladási kedv az első negyedévhez képest. Békésben 19, Bács-Kiskunban 13, Csongrádban pedig 12 százalékkal nőtt az eladó lakások száma. Az országos kínálat átlagos növekedése 3 százalékos volt, Budapest pedig 2 százalékos emelkedést könyvelhetett el tavaly júliushoz képest.
mfor.hu